To oni wybiorą Fasady Roku 2021, poznajcie ich!

Już po raz 15. konkurs Fasada Roku wyłoni najlepsze w Polsce elewacje wykończone materiałami Baumit. Z uwagi na dużą liczbę kandydatów (przypomnijmy, że poprzednia edycja zgromadziła na starcie 275 elewacji) i wyrównany poziom uczestników sprawiają, że wybór najlepszych stanowi niemałe wyzwanie. Dlatego każdego roku zostaje on powierzony tym, którzy na sztuce projektowej znają się najlepiej – wysokiej klasy architektom, działaczom i przedstawicielom mediów branżowych. Zobacz, kto w tym roku wybierze zwycięzców krajowej edycji i otworzy przed nimi drzwi do dalszej rywalizacji!

Fasada Roku 2021 to już kolejna odsłona zmagań o miano najlepszych elewacji wykonanych przy użyciu materiałów Baumit (system ocieplenia, system tynkowy lub program renowacyjny z wykończeniem). Projekty oceniane są w 5 kategoriach: budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek po termomodernizacji, budynek niemieszkalny nowy i budynek historyczny po renowacji. Patronat honorowy nad konkursem sprawują Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP), Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Fundacja Twórców Architektury (FTA).

14-tu sprawiedliwych

O tym, które realizacje zatriumfują w swoich kategoriach zdecyduje panel niezależnych ekspertów. W jury tradycyjnie zasiądą cenione osobistości ze świata architektury i budownictwa, które wykorzystując swoją wiedzę i wieloletnie doświadczenie, będą oceniać zgłoszone realizacje biorąc pod uwagę takie kryteria jak zastosowana kolorystyka i struktura oraz ich stopień korespondencji z otoczeniem. W przypadku budynków historycznych po renowacji ważne będzie poszanowanie ich historycznej tradycji, przejawiające się w utrzymaniu pierwotnego charakteru budynku i wiernym odtworzeniu zniszczonych elementów. 

Grono jurorów tradycyjnie otwierają architekci: Piotr Buśko (Biuro Usług Architektonicznych „Profil”, Chorzów), Józef Białasik (B2 Studio, Kraków), Daniel Bielski (Biuro Architektoniczne Archi+, Białystok), Jan Chwedczuk (wiceprezes SARP o. Warszawa, APA Wojciechowski), Marcin Dziewoński (Biuro Projektowe Dziewoński, Łukaszewicz – Architekci, Wrocław), Wojciech Krawczuk (Front Architects, Poznań), Wojciech Targowski (Fort Targowski, Gdańsk) i Hubert Wąsek (Pracownia Architektoniczna Hubert Wąsek, Kraków). Bogate portfolio zrealizowanych projektów oraz współpraca z takimi organizacjami branżowymi jak Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) czy Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) z pewnością są atutem, który pomoże w rzetelnej ocenie kandydatów do tytułu Fasada Roku 2021. Skład gremium uzupełniają wybitne autorytety w dziedzinie konserwacji zabytków: dr. hab. inż. arch. Jacek Kościuk z Instytutu Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej, dr inż. arch. Andrzej Poniewierka z Zakładu Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, aktywnie działający w Dolnośląskiej Okręgowej Izbie Architektów. Środowisko dziennikarskie w jury będą reprezentowały Anna Okołowska – szef działu „Architektura i wnętrza” w redakcji miesięcznika „Murator” oraz Edward Hardt – wydawca i redaktor naczelny kwartalnika „Renowacje i Zabytki”. Listę jurorów zamykają: Katarzyna Baranowska z Fundacji Twórców Architektury oraz Jacek Czyżewicz – Prezes Zarządu firmy Baumit.

Czas ucieka, sława czeka

Projekty, które w ocenie jury zajmą pierwsze miejsce w swojej kategorii zostaną obwołane Fasadą Roku 2021, a osoba/podmiot zgłaszający otrzyma nagrodę w wysokości 10 000 zł. Co więcej, zwycięstwo w polskiej edycji konkursu da początek kolejnej przygodzie! Wygrana na tym poziomie oznacza bowiem pewne miejsce w obsadzie Baumit Life Challenge, a stawką rywalizacji na poziomie międzynarodowym będzie tytuł Europejskiej Fasady Roku i jeszcze wyższe nagrody finansowe. Jeśli zatem wykańczaliście w ostatnim czasie elewację materiałami Baumit i jeszcze nie zgłosiliście do konkursu swojej realizacji, macie na to czas jeszcze do 31 września br. 

Głosowanie internautów

Obrady krajowe planowane są na listopad br. W oczekiwaniu na decyzję profesjonalnego jury, poznamy rozstrzygnięcie plebiscytu trwającego na stronie www.fasadaroku.baumit.com, w ramach którego każdy internauta może do 31 października br. wyrazić swoją opinię o kandydatach, przyznając dowolnej liczbie obiektów od 1 do 5 gwiazdek. Projekty, które zbiorą najwięcej głosów, otrzymają tytuł „Wyróżnienie Internautów”. 

Ideę konkursu wspierają uznane organizacje, takie jak Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP), Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Fundacja Twórców Architektury (FTA), a także media branżowe, w tym redakcje takich periodyków jak: „Budujemy Dom”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Otoczenie Domu”, „Projekty domów”, „Renowacje i Zabytki”, „Technologie i Materiały”, „TerazDom”, „Zawód:Architekt” oraz portali internetowych: 4budowlani.pl, archimania.pl, architekturadzisiaj.pl, budnet.pl, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, murator.pl, obud.pl, propertyjournal.pl, sztuka-architektury.pl, terazdom.pl czy w-a.pl.

www.fasadaroku.baumit.com 

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.