Światowy gigant – Unilin – inwestuje w Polsce. W województwie opolskim powstanie fabryka płyt izolacyjnych o wartości 40 mln euro

Unilin, globalny lider w dziedzinie projektowania wnętrz i budownictwa, zainwestuje 40 mln euro w zakład produkcji płyt izolacyjnych w Leśnicy, w województwie opolskim. Inwestycja, która rozpocznie się jeszcze w 2025 roku, pozwoli firmie na realizację jednego ze strategicznych celów biznesowych: rozszerzenie działalności w obszarze produkcji izolacji na rynki Europy Środkowej i Wschodniej. W pełni zautomatyzowana fabryka o wydajności 8 mln m2 płyt rocznie zostanie uruchomiona w ostatnim kwartale 2026 roku. Powstające w fabryce komponenty są kluczowym elementem energooszczędnego budownictwa.

Początki Unilin Insulation, należącej do Unilin, sięgają 1973 roku, kiedy firma wprowadziła na rynek samonośne elementy dachowe – prefabrykowane rozwiązanie do budowy dachów spadzistych. Obecnie Unilin jest jednym z największych europejskich producentów izolacji poliuretanowych (PU) i liderem na rynku samonośnych elementów dachowych. W 2009 roku Unilin Insulation rozszerzył swoją specjalizację o produkcję paneli izolacyjnych PIR, które oferują doskonałą wartość izolacyjną, a jednocześnie są cienkie, lekkie i łatwe w obróbce. Od tego momentu firma stała się jednym z największych producentów paneli izolacyjnych PIR w Europie. Firma znana jest również z innych materiałów budowlanych, takich jak konstrukcyjne i dekoracyjne płyty wiórowe i panele MDF, a także podłogi pod markami Quick-Step, Pergo, Moduleo, IVC i Lentex.

Nowa fabryka będzie dziewiątym zakładem produkcyjnym Unilin Insulation w Europie. Dotychczas zakłady produkcyjne firmy były skoncentrowane głównie na terenie Europy Zachodniej: w Belgii, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jednocześnie będzie to drugi zakład produkcyjny na rynku polskim należący do Grupy Unilin. Firma ma już w swoim inwestycyjnym portfolio, funkcjonujący w Lublińcu zakład podłóg winylowych pod marką Lentex.

Leśnica jako centrum Unilin Insulation w Polsce

Fabryka Unilin powstanie w Leśnicy, położonej w powiecie strzeleckim, w województwie opolskim, na terenie o powierzchni 12,3 hektara. Prace przygotowawcze pod budowę nowego, w pełni zautomatyzowanego zakładu produkcyjnego, rozpoczną się w najbliższych miesiącach. Unilin planuje uruchomienie fabryki pod koniec 2026 r.

W pierwszej fazie działalności do pracy w zakładzie zostanie zatrudnionych 20 osób, a w kolejnych miesiącach firma ma w planach rekrutację kolejnych pracowników do działu sprzedaży, logistyki i innych komórek wspierających.

Nowy zakład będzie produkował m.in. panele izolacyjne PIR do dachów skośnych i płaskich, podłóg i ścian pod marką Utherm. Te produkty izolacyjne odgrywają kluczową rolę w tworzeniu energooszczędnych “domów przyszłości”. Poprawiając wydajność energetyczną budynku, pomagają obniżyć koszty energii i zminimalizować ślad węglowy, przyczyniając się jednocześnie do kreowania bardziej zrównoważonego i komfortowego środowiska życia.

Strategiczna rola Polski w ekspansji w regionie CEE

Nowa inwestycja stanowi dla Unilin istotny krok w rozwoju działalności w zakresie produkcji izolacji na rynki Europy Środkowej i Wschodniej.

– Nasza działalność w zakresie produkcji izolacji nie obejmowała jak dotąd tej części Europy. Nowy zakład w dużym stopniu rozwinie nasz dotychczasowy zasięg geograficzny. Każdy zakład produkcyjny obsługuje klientów w promieniu 500 km, co jest najbardziej opłacalnym ekonomicznie i ekologicznie podejściem biznesowym. Dzięki tej inwestycji możemy teraz obsługiwać rozwijający się rynek w Europie Środkowej i Wschodniej. Skupimy się na Polsce, wschodnich Niemczech, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Biorąc pod uwagę wyzwania stawiane rynkowi budowlanemu w kontekście Zielonego Ładu i wzrost gospodarczy w regionie, spodziewamy się znacznego wzrostu popytu na nasze produkty. W nadchodzących miesiącach będziemy pracować nad budową najnowocześniejszego zakładu z zaawansowaną automatyzacją i zdolnością produkcyjną na poziomie ok. 8 mln m2 płyt izolacyjnych rocznie – mówi Wim Messiaen, dyrektor generalny Unilin.

– Unilin Insulation doświadczył w ostatnim czasie silnego wzrostu – obecnie jesteśmy numerem jeden jeśli chodzi o rynek paneli izolacyjnych PIR w Europie Zachodniej. Naszym celem jest rozszerzenie tej historii sukcesu na nowe regiony. Nowo powstający zakład w Polsce jest ważnym krokiem w realizacji naszej strategii rozwoju. Jednocześnie nadal inwestujemy w zrównoważone innowacje i rozwiązania z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym, takie jak nasz program zwrotu Recover, okrągła płyta budowlana Rezillo czy Utherm Next, płyta izolacyjna wykonana z poliolu cyrkulacyjnego – dodaje Jeroen De Temmerman, prezes Unilin Insulation

O Unilin

Unilin jest globalnym liderem w zakresie projektowania wnętrz i budownictwa. Firma projektuje, produkuje i sprzedaje podłogi laminowane, płytki winylowe premium, panele winylowe, parkiety inżynieryjne, płytki dywanowe, wykładziny w rolce, panele surowe i dekoracyjne, podłogi przemysłowe, systemy ścienne i dachowe oraz płyty izolacyjne. Najważniejsze i najbardziej znane marki z Grupy Unilin to: Quick-Step, Moduleo, Pergo, IVC, Mohawk Group, ClicWall, Master Oak czy Utherm.

Dzięki swoim podłogom, panelom, izolacjom i technologiom marka jest obecna w domach i miejscach pracy milionów ludzi, jak i w przestrzeniach publicznych na całym świecie. Zespół pasjonatów tworzących Grupę Unilin w swojej codziennej pracy dąży do poprawy jakości życia ludzi poprzez innowacje i ciągłe przesuwanie granic w swoim sektorze działalności. Dążenie do doskonałości i rozległe know-how pozwalają firmie zapewnić jakość, piękno i zrównoważony rozwój, niezależnie od tego, czy dociera ona do swoich klientów w domu, w pracy czy w przestrzeni publicznej.

Unilin funkcjonujące obecnie w 105 lokalizacjach na całym świecie, gdzie posiada ponad 30 zakładów produkcyjnych. Firma zatrudnia globalnie 8 tys. osób. W 2023 roku obroty Unilin sięgnęły 2,5 miliarda euro. Unilin jest częścią Mohawk Industries, największej na świecie firmy produkującej podłogi z obrotem sięgającym 10,8 miliarda dolarów i zespołem liczącym 41, 9 tysiąca osób.