Okna do domów energooszczędnych i pasywnych

Budownictwo o charakterze pasywnym i energooszczędnym wymaga stosowania rozwiązań, które znacząco ograniczą codzienne zużycie energii. Jednym z nich jest odpowiednio dobrana, nowoczesna stolarka okienna. Redukuje ona nie tylko wydatki związane z ogrzewaniem, ale także zapewnia mieszkańcom doskonały komfort i bezpieczeństwo. Jakie systemy okienne sprawdzą się w domach pasywnych oraz energooszczędnych?

Okna odpowiadają za największą utratę energii, ale są także doceniane ze względu na możliwe zyski z wykorzystania promieniowania słonecznego. Źle dobrane rozwiązania mogą doprowadzać do utraty nawet 40% ciepła z wnętrza. To dlatego dobór okien powinien być dla nas szczególnie ważny już na etapie planowania inwestycji. Poza walorami estetycznymi i ilością światła wpadającą do wnętrza, najistotniejszy jest współczynnik przenikania ciepła.

Uzyskanie dobrego parametru izolacyjności termicznej okna jest możliwe tylko przy odpowiednim doborze takich elementów jak profil oraz szyba. Jednocześnie musi być także ograniczony mostek cieplny na styku szyby z ramą. Zarówno w domach pasywnych, jak i energooszczędnych, stosuje się okna z pakietem trzyszybowym. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na okna PCV czy ALU – najważniejszy jest współczynnik U – tłumaczy Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

Projekty domów pasywnych i energooszczędnych nie wykluczają możliwości stosowania dużych przeszkleń. Wręcz przeciwnie, zaleca się instalację takich okien szczególnie po stronie południowej, gdzie napływa większa ilość promieni słonecznych.

Okna w domu energooszczędnym
fot. AWILUX

Jakie okna do domu energooszczędnego?

Budynki energooszczędne posiadają podwyższony standard energetyczny, uzyskiwany poprzez odpowiednią konstrukcję oraz dobór właściwych materiałów, tak, aby spełnić roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną nie przekraczające 70 kWh/m2. W takich domach ściany zewnętrzne, podłogi, stropy, dachy i fundamenty są dokładnie izolowane, a współczynnik przenikania ciepła U dla stolarki otworowej nie powinien być większy niż 0,9 W/(m2·K).

– Jeśli projekt budynku uwzględnia duże przeszklenia, można ograniczyć straty ciepła poprzez montaż specjalnych okien o współczynniku U wynoszącym mniej niż 0,8 W/(m2·K), które m.in. posiadają szybę z trzech tafli oraz ramy wykonane z profili wielokomorowych z wkładkami termoizolacyjnymi. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będzie system okienny Schüco LivIng, dostępny w ofercie AWILUX. Dzięki głębokości zabudowy 82 mm i izolacyjności cieplnej do standardu pasywnego, okna te posiadają wszystkie właściwości wymagane dla stolarki energooszczędnej. Nowa technologia uszczelniania, oparta na innowacyjnych uszczelkach z tworzywa EPDM, oferuje skuteczną ochronę przed przeciągami, wilgocią i hałasem – przez cały okres użytkowania okna – wyjaśnia ekspert firmy AWILUX.

Jaki system do budynku pasywnego?

Domy pasywne charakteryzują się nie tylko minimalistycznym kształtem bryły, ale przede wszystkim niskim zapotrzebowaniem na energię, nie przekraczającym 15 kWh/(m2·K). Stąd przy wyborze okien do tego rodzaju nieruchomości, kluczowe jest zwrócenie uwagi na współczynnik przenikania ciepła U, który powinien mieścić się poniżej 0,8 W/(m2·K).

Wybierając okna do domu pasywnego, warto rozważyć system Schüco LivIng Alu Inside z oferty AWILUX. Dzięki 7-komorowej konstrukcji profili oraz odpowiedniemu rozmieszczeniu wzmocnień, system nie posiada żadnych mostków termicznych. Gładka powierzchnia aluminium odbija około 90% promieniowania cieplnego. Ciągłe wzmocnienia aluminiowe gwarantują całej konstrukcji stabilność niemal identyczną z uzyskiwaną za pomocą wzmocnień stalowych. Co więcej, optymalny podział komór, zmniejszenie szczeliny wrębowej oraz dodatkowe strefy izolacji o dużej objętości, służące do opcjonalnego wprowadzenia izolatorów termicznych, umożliwiają uzyskanie doskonałych parametrów izolacyjności cieplnej – mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.

Schüco LivIng ALU INSIDE
Fot. Schüco/AWILUX

Dodatkowo, istotne jest wyposażenie takich przeszkleń w skuteczne osłony, takie jak rolety zewnętrzne czy markizy, które pozwalają na obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 30%.

Stałe przeszklenia dla stałych korzyści

W domach energooszczędnych i pasywnych często wykorzystywane są przeszklenia stałe – tak zwane okna typu fix. Wyróżnia je minimalistyczna budowa – tego typu rozwiązania nie mają klamek oraz okuć, które odpowiadają za otwieranie, zamykanie i uchylanie skrzydeł, a także posiadają mniejszą ilość profili. Wyróżnia je stosunkowo niewielka cena, ale są one także doceniane ze względu na wysoką szczelność oraz bezpieczeństwo i możliwość uzyskania wielkogabarytowych przeszkleń.

Im wcześniej, tym lepiej

Rodzaj stolarki otworowej wybieramy już na etapie projektowania inwestycji. Natomiast zamówienia i zakupu okien możemy dokonać w momencie postawienia ścian – są one konieczne do wykonania precyzyjnego pomiaru. Jednakże pierwszym krokiem do zakupu właściwych dla nas rozwiązań jest wybór odpowiedniego salonu stolarki. Kompetentna obsługa oraz szeroki asortyment pozwoli nam wybrać system idealny dla naszego domu i taki, który odpowiada potrzebom wszystkich domowników.

Pamiętajmy, że okno nie zrealizuje swoich właściwości termoizolacyjnych, jeśli nie zostanie odpowiednio zamontowane, a miejsce styku nie będzie dodatkowo wzmocnione wielowarstwową izolacją – podpowiada Rafał Buczek z AWILUX.

Budownictwo o charakterze pasywnym i energooszczędnym wymaga zastosowania rozwiązań ukierunkowanych na znaczną redukcję codziennego zużycia energii. Kluczowym elementem jest nowoczesna stolarka okienna, która nie tylko obniża koszty ogrzewania, lecz także zapewnia mieszkańcom doskonały komfort i bezpieczeństwo. Przy wyborze okien do tego typu budynków, warto więc postawić na odpowiedni system okienny – na przykład taki, jak  tak jak Schüco LivIng lub Schüco LivIng Alu Inside z oferty AWILUX. Dzięki nim, możliwa będzie pełna efektywność termoizolacyjna,  gwarantująca wysokie standardy energetyczne naszego domu.

Dodatkowe informacje o firmie AWILUX:

AWILUX Polska oferuje najnowocześniejsze rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa na rynku od 2006 roku, opierając swoją produkcję o niemiecką technologię firmy Schüco. Oznacza to solidność, rygorystyczne przestrzeganie najwyższych standardów technicznych i dokładność wykonania. Dużą wagę przywiązuje do terminowości i sprawnego realizowania zleceń, co zapewniają nowoczesne i zautomatyzowane linie produkcyjne, a także wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. Celem AWILUX Polska jest promocja rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i energooszczędności oraz stosowanie systemów uwzględniających również specjalne potrzeby np.:  dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. AWILUX Polska działa z powodzeniem w Polsce i Niemczech. Na rynku polskim firma buduje sieć salonów firmowych. Wszyscy partnerzy biorą udział w regularnym procesie szkoleń z systemów Schüco  oraz nowoczesnych technik montażu. Dzięki temu AWILUX dąży do tego, by pozostać ważnym i rzetelnym partnerem w realizacjach planów i inwestycji przez wiele następnych lat.