NAJLEPSZY MATERIAŁ NA NAWIERZCHNIE – KOSTKA BEZFAZOWA

Na co dzień każdy z nas korzysta z przestrzeni publicznych przemieszczając się po nich w różny sposób. Wiele niezmotoryzowanych osób wybiera ciągi pieszo – rowerowe poruszając się po nich rowerem, na rolkach czy po prostu pieszo, nierzadko z wózkiem dziecięcym czy zakupowym. Korzystając z idealnie gładkiej nawierzchni specjalnie nie zwracamy uwagi z czego jest wykonana, dopiero niedogodności wynikające z występujących na niej nierówności każą nam przyjrzeć się bliżej problemowi.

Nie można mieć wątpliwości, że pod względem jakości użytkowania bezfazowa kostka brukowa, a więc taka, dzięki której nawierzchnia zostaje pozbawiona szerokich fug, jest idealnym materiałem na ścieżki rowerowe, chodniki dla pieszych, parkingi publiczne itp. Jedyne co może zepsuć ostateczny efekt to słaba jakość wykonania tego rodzaju nawierzchni. Zalet bezfazowej kostki brukowej jest naprawdę sporo:

• Brak fazy sprawia, że można z niej zbudować idealnie gładką nawierzchnię, co zapewnia odpowiedni efekt estetyczny.
• Idealnie gładka nawierzchnia to komfort poruszania się po niej rowerem, na rolkach, na wózku inwalidzkim itd.
• Wymiana sieci instalacji pod ścieżką to nie problem, kostka betonowa jest łatwa do demontażu, a po ponownym ułożeniu nie ma śladu po remoncie.
• Wybrzuszenia spowodowane przez korzenie blisko rosnących drzew są również mało kłopotliwe do naprawy.
• Kostka betonowa jest komfortową nawierzchnią do jazdy w niemal każdej temperaturze. Nie odkształca się jak asfalt latem, nie tworzą się na niej ubytki spowodowane przez mrozy.
• Jest materiałem niezwykle trwałym, nie powstają na niej koleiny jak na nawierzchniach bitumicznych.

YouTube player

 

Jedyne, czego wymaga nawierzchnia ułożona z tego rodzaju materiału jest jej perfekcyjne wykonawstwo. Jakiekolwiek nierówności czy późniejsze osiadanie nawierzchni z bezfazowej kostki brukowej wynikają z niedokładności wykonawcy. Kostka bezfazowa wymaga precyzji i doświadczenia, produkt ten nie wybacza błędów. Ułożona perfekcyjnie odwdzięcza się idealnie gładką, wygodną i bezproblemową nawierzchnią na ciągi piesze, rowerowe, parkingi, i wszędzie tam gdzie wymagany jest najwyższy komfort użytkowania. Jakie są alternatywny dla kostki bezfazowej? Czy rzeczywiście są jakieś godne uwagi?

W wielu miejscach powstają chodniki i ciągi rowerowe z kostki fazowanej, uważanej za stosunkowo łatwą do układania. Jej cechą charakterystyczną są szerokie fugi, które powstają pomiędzy ułożonymi elementami. Zastosowanie takiego materiału jest wielkim błędem na tego typu nawierzchniach! Jazda, po fazowanej kostce brukowej, na rowerze, rolkach czy dziecięcym wózkiem jest nieprzyjemna i niekomfortowa. Z zastosowania tego rodzaju materiału nikt nie jest zadowolony poza wykonawcą, któremu niewątpliwie łatwiej i szybciej układa się kostki z fazą.
Ostatnio pojawił się nasilający się trend stosowania mas bitumicznych na chodniki i ścieżki rowerowe. Należy pamiętać, że nawierzchnia tego typu wykonana jest z jedynie 4-5 cm warstwy asfaltu. To bardzo mało. Najczęściej chodniki asfaltowe zostają wybrzuszone przez korzenie drzew, a nierzadko zniekształcenia pojawiają się już podczas wykonawstwa, na skutek niedbalstwa ekipy budowlanej. Istnieją również metody budowania ciągów pieszo – rowerowych z betonu wylewanego na budowie, jednak i ten wariant daleki jest od doskonałości. Wszelkie próby napraw czy korekt nawierzchni wymagają dużych nakładów pracy i kosztów, a efekt często jest mało zadowalający.
Wielu wykonawców, którzy próbują swoich sił w sztuce brukarskiej jest nastawionych na szybkie wykonanie zadania, a już niekoniecznie na zrealizowanie go z najwyższą dokładnością, dostosowaną do używanego materiału. Błędy nierzadko występują już na etapie tworzenia podbudowy. W dostępnych materiałach producenta kostki, firmy ZPB Kaczmarek, znajdują się wytyczne opisujące kolejne etapy wykonywania prac brukarskich, niestety są one niejednokrotne ignorowane, a ten fakt tłumaczony oszczędnością czasu podczas realizacji prac. W rezultacie otrzymujemy nawierzchnie ułożone na związanym betonie, które straszą swoimi nierównościami i powodują frustrację użytkowników. Co więcej, nie raz, jako producent wyrobów betonowych, zachodzimy w głowę, jak to możliwe, że takie inwestycje zyskują pozytywną ocenę podczas obiorów technicznych i są dopuszczane do użytkowania. Takie praktyki to nic innego jak marnotrawienie publicznych pieniędzy.
Na szczęście istnieją jeszcze firmy, którym leży na sercu wysoka jakość swoich prac i przede wszystkim zadowolenie późniejszych użytkowników nawierzchni. Zdają sobie one sprawę z tego, że nie ma dróg na skróty jeśli chodzi o sztukę brukarską, a każda próba ułatwienia sobie pracy kosztem jakości wykonanych zadań mści się potem zarówno na użytkownikach, włodarzach miejscowości jak i samych wykonawcach.
Źródło: https://www.zpbkaczmarek.pl/