Są takie firmy, które da się lubić, gdyż promują coś więcej, niż tylko swój asortyment. Manifestują cenne wartości i odmienne podejście do świata. Jedną z nich jest fiński Lunawood, pionier termowania drewna, który spójnie łączy świadome podejście do klimatu z topową jakością swoich produktów.
O zaletach termodrewna pisaliśmy wielokrotnie. Jednym z jego pionierów jest Lunawood. Od prawie 30 lat uszlachetniają drewno przy pomocy samej pary wodnej oraz wysokiej temperatury. Dopracowywana latami metoda produkcji została opatentowana, a jej efekty rozpoznamy po znaku ThermoWood®.
Drewno modyfikowane bez użycia chemii nie tylko jest trwałe i piękne, ale też magazynuje CO₂, zamiast uwalniać je od atmosfery. Finowie wyspecjalizowali się w wygrzewaniu sosny oraz świerku, a owoce ich pracy zyskały uznanie w branży, status premium i liczną rzeszę naśladowców. No cóż, trudno się dziwić!
– Produkty Lunawood szczególnie upodobali sobie architekci. Przyczynili się tym samym do ogromnej liczby znanych realizacji z wykorzystaniem fińskiego thermodrewna m.in. wielokrotnie nagradzany Project Ö, Desert X, Umani Hotel. Designerskie tytuły (typu Budynek Roku) dotyczą projektów z całego świata. To pokazuje, że termowane drewno sprawdza się w każdym klimacie. Zarówno w surowej Skandynawii, słonecznej Arizonie, jak i pustynnej Arabii Saudyjskiej — zauważa Darina Lazarova z JAF Polska.
Thermodewno ma na swoimi koncie też wiele nagród produktowych (np. Sustainable product ArchitectureMasterPrize 2021, Green Good Design AWARD 2022, The Architect’s Newspaper Best of Products Awards 2023). Jest wolne od metali ciężkich, szkodliwych pestycydów i w pełni zdatne do recyclingu. Nie trzeba go również regularnie malować. Mianownikiem większości nagradzanych projektów jest patyna, czyli naturalna szarość, którą drewno nabywa z czasem.
Luna Triple
Forma w zgodzie z funkcją? Poznajcie Triple! Profil, który pokochali architekci i projektanci wnętrz. To trójwymiarowy panel 32×140 opracowany w odpowiedzi na rosnącą popularność lameli. Listwa z termodrewna ułatwia montaż oraz zapewnia idealnie równe odstępy. Za pomocą Luna Triple możemy nie tylko wydajnie kryć duże powierzchnie, ale też np. ukryć wypukłości ściany, zasłaniając je maskownicą z lamelek, która będzie licować z listwą.
To właśnie Luna Triple została zwycięzcą kategorii „Produkt zrównoważony” w konkursie ArchitectureMasterPrize 2021. To jedna z najbardziej renomowanych na świecie nagród w dziedzinie współczesnej architektury oraz wzornictwa.
Luna Aalto
Kolejna rewolucyjna nowość. Aalto to po fińsku fala i jak widać, wszystko się zgadza. Profil przywołuje na myśl wrażenie płynącej wody. Miękkie kształty panelu pięknie współgrają się ze słojami i sękami, tworząc niesamowity efekt 3D na ścianie. Profil 32×140 przeznaczony do zastosowań zewnętrznych, jak i wewnętrznych, umożliwia szybki i łatwy montaż. Z Aalto wszystko płynie gładko.
W zgodzie z naturą
Bycie zielonym to piękna idea, ale liczą się czyny, nie słowa, prawda? Lunawood uważa tak samo. Firma wszystko dokumentuje i umieszcza w dostępnych dla każdego raportach. Surowiec pochodzi z europejskich i odnawialnych obszarów, a produkcja odbywa się w Finlandii. Odzwierciedlenie działań firmy znajdziemy w posiadanych certyfikatach: CE, UKCA, KOMO, TMT i PEFC. Mogą pochwalić się też trudną do zdobycia etykietą Nordic Swan oraz deklaracją środowiskową EPD.
Nawet w kwestii zabezpieczenia drewna przed ogniem są bezkompromisowi. Przykładowo w Danii, ich deski są impregnowane przy pomocy w 100% ekologicznego środka Burnblock®. Choć jest on tak nietoksyczny, że można go wypić, zapewnia deskom Lunawood zabezpieczenie w pożądanej klasie B-s1,d0.
Konsekwencja fińskiej marki budzi szacunek. Doceniają to ludzie, którzy chcą budować na lata, ale żyć z poszanowaniem naturalnego otoczenia. Bo w końcu, po co nam piękny budynek, gdy przez upały nie będzie dało się z niego wyjść? Jeżeli szukamy czegoś bezpiecznego dla środowiska — ciężko znaleźć materiał, który jest wytwarzany równie świadomie, uczciwie i jawnie, co Thermowood.
Alternatywa dla modrzewia z Syberii
Wygląd oraz właściwości techniczne Lunawood Thermowood są podobne do modrzewia syberyjskiego. Obydwa mają małe, okrągłe sęki i zbliżony odcień. Są jednak między nimi pewne różnice. W ich wyniku trwałość termodrewna została sklasyfikowana jako wyższa (klasa 2 wg EN ISO 350-2). Natomiast modrzew syberyjski otrzymał niższą klasą 3. Dlaczego?
– Chociaż wyglądają podobnie, termodrewno ma mniejszą skłonność do spękań i rozwarstwień niż modrzew syberyjski. To zasługa karmelizacji cukru wchodzącego w skład drewna. Odchudzone z wody, cukru i żywicy drewno robi się odporne na gnicie, stabilne wymiarowo oraz pozbawione lepkich wycieków. Może być stosowane w wilgotnym otoczeniu, na basenie i w saunie. Szacunkowa trwałość wynosi 30 lat, ale wiele wskazuje, że wytrzyma dłużej — mówi Darina Lazarova, ekspertka w dziedzinie tarasów i elewacji z JAF Polska.
Import, dotychczas szalenie modnego modrzewia syberyjskiego, został zakazany ze względu na sankcje, które obowiązują Rosję. Co wybrać w zamian? Odpowiedź nasuwa się sama. Ekspertka zwraca uwagę na kluczowy aspekt:
– Termowanie można prowadzić na wiele sposobów, niestety też z różnymi efektami. Szukasz trwałego materiału? Oryginalne termodrewno rozpoznasz po znaku ThermoWood®.
JAF Polska jest wyłącznym przedstawicielem Lunawood na terenie kraju. Więcej informacji na www.jaf-polska.pl