Tynki cementowo-wapienne są bardzo popularnym rozwiązaniem, stosowanym do wykańczania powierzchni ścian i sufitów. Można je spotkać w różnych odmianach. Oprócz standardowych rozwiązań, w sprzedaży są dostępne tzw. lekkie tynki cementowo-wapienne. Czym one są? Jakie korzyści pozwalają osiągnąć? Kiedy warto je stosować? Odpowiedź na te pytania już za moment.
Zacznijmy od tego, co wpływa na to, że tynki cementowo-wapienne cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród wykonawców czy inwestorów, pomimo mijających wieków i dostępu do innych technologii. Otóż mają one bardzo długą listę zalet. Są przede wszystkim trwałe i wykazują wysoką odporność na zarysowania czy uderzenia, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane nawet w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto są odporne na wilgoć, co sprawia, że sprawdzają się w różnych pomieszczeniach, włącznie z tymi, w których wilgotność względna przekracza 70%, takimi jak kuchnie, łazienki, pralnie. Do tego pomagają regulować klimat we wnętrzach – bardzo łatwo pochłaniają wilgoć, gromadzą jej nadmiar i oddają wówczas, gdy zaczyna jej brakować w powietrzu. I chociaż nie każdy o tym wie, wyprzedzają pod tym kątem m.in. tynki gipsowe. Warto również wspomnieć, że są niepalne, a dzięki wysokiemu PH chronią mieszkańców przed atakiem grzybów, w tym pleśni. Stanowią także dodatkową warstwę akumulacyjną, zapewniając dodatkową ochronę przed przegrzaniem wnętrz latem oraz wychłodzeniem zimą. Wszystko to znacząco podnosi komfort codziennego funkcjonowania mieszkańców, wpływając korzystnie na ich zdrowie i bezpieczeństwo.
Czym są lekkie tynki cementowo-wapienne?
Rozwój technologii sprawił, że dziś wykonawcy i inwestorzy mają do dyspozycji kilka rodzajów tynków cementowo-wapiennych. Jednym z nich jest odmiana lekka. Co się za nią kryje? Otóż fabrycznie przygotowane suche mieszanki, w których głównymi składnikami są cement, wapno budowlane, piasek, kruszywa lekkie oraz różnego rodzaju dodatki, poprawiające ich właściwości. Charakteryzują się one niższym ciężarem nasypowym w porównaniu do tradycyjnych tynków cementowo-wapiennych, co sprawia, że są lżejsze i łatwiejsze w aplikacji, a przy tym bardziej wydajne.
– Dzięki dodatkom lekkich wypełniaczy, takich jak perlit, tynk charakteryzuje się nawet o 20% większą wydajnością, co w rezultacie przekłada się na mniejsze zużycie materiału w porównaniu do zwykłych tynków. Stosowanie wysokiej jakości lekkich tynków cementowo-wapiennych, takich jak Baumit MPI 25 L, oznacza dla wykonawcy mniejszy wysiłek podczas obróbki – głównie przy wyrównywaniu tynku łatą tynkarską – oraz zmniejsza ilość stosowanego materiału, redukując tym samym nakład pracy związany z noszeniem worków i utylizacją odpadów – tłumaczy Tomasz Jarzyna z firmy Baumit Polska.
Kiedy warto po nie sięgnąć?
Lekkie tynki cementowo-wapienne są przeznaczone do stosowania wewnątrz budynków. Świetnie sprawdzają się w sytuacjach, gdy priorytetem jest najwyższa wydajność. Jak już wyżej wspominano, dzięki dużej ilości wypełniaczy, wyróżniają się niskim ciężarem nasypowym, co przekłada się wprost na mniejsze zużycie tynku w przeliczeniu na metr kwadratowy. Oszczędności materiałowe mogą być znaczące, szczególnie przy tynkowaniu dużych powierzchni.
– Po lekki tynk cementowo-wapienny warto sięgnąć także wówczas, gdy zależy nam na łatwej aplikacji i obróbce, warunkującej sprawne wykonanie prac. Doskonałe właściwości robocze sprawiają, że łatwo się go rozprowadza i wyrównuje – drapie i zaciera. Można go nałożyć na dużych powierzchniach w krótkim czasie – dodaje ekspert.
Co więcej, lekki tynk charakteryzuje się drobnym uziarnieniem, dlatego to świetny wybór również wtedy, gdy zależy nam na uzyskaniu drobnoziarnistej, jednorodnej powierzchni pod malowanie.
Lekkie tynki cementowo-wapienne to doskonałe rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie, szczególnie w projektach, gdzie liczy się wydajność i jakość. Ich zastosowanie przynosi oszczędności materiałowe, a do tego pozwala efektywniej planować pracę, co przekłada się na lepsze wykorzystanie czasu i zasobów.
www.baumit.com
www.facebook.com/BaumitPolska
www.instagram.com/baumit.polska
www.youtube.com/@baumitpolska