Ze względu na aktualny kryzys klimatyczny i energetyczny, bardzo ważna stała się zrównoważona izolacja budynków. Jednak jednocześnie niewiele uwagi poświęca się izolacji systemów klimatycznych. A szkoda, gdyż ochrona rur HVAC pozwala na znaczące oszczędności energii i zmniejszenie emisji CO2. Jak więc wybrać i zastosować najodpowiedniejszą izolację? Na to pytanie odpowiada Cezary Naliwajek, Commercial Director Insulation Europe w firmie Thermaflex.
Dobrze dobrane rozwiązanie izolacyjne kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych budynku gwarantuje ciągłą sprawność oraz bezpieczeństwo systemu rozprowadzania mediów. Jak podpowiada Cezary Naliwajek, Commercial Director Insulation Europe w firmie Thermaflex, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę żywotność danej izolacji, ponieważ aby dopasować się do parametrów budynku, musi być ona wystarczająco długa.
– Dobra izolacja musi mieć długoterminowy wkład w oszczędność energii i redukcję CO2. A wymagania dotyczące trwałości spełnia pianka polietylenowa (PE). Posiada ona doskonałe właściwości techniczne w zakresie izolacji termicznej. Co więcej, zachowuje tę funkcjonalność przez cały okres eksploatacji budynku, będąc przyjaznym rozwiązaniem dla środowiska.
Co składa się zatem na ekologiczność materiału izolacyjnego PE i na co zwrócić uwagę, wybierając najlepsze rozwiązanie w tym zakresie?
Wpływ materiałów izolacyjnych na środowisko (LCA i EPD)
Efektywność środowiskowa materiałów izolacyjnych może być różna w ciągu całego okresu użytkowania produktu. Dlatego też sensowne jest dokonanie rozeznania ekologiczności na wszystkich etapach cyklu życia przy pomocy Oceny Cyklu Życia (LCA).
– Producenci, którzy przeprowadzili ocenę LCA, mogą poddać te wyniki weryfikacji, dzięki której będzie możliwe wystawienie Środowiskowej Deklaracji Produktu EPD. Opiera się ona na znormalizowanej europejskiej metodologii, zgodnej z ISO 14025 i EN 15804. Pamiętajmy jednak, że EPD nie jest znakiem jakości ani certyfikatem. Dostarcza ona jednak przejrzystej i neutralnej informacji o aspektach, w których produkt wypada dobrze lub gorzej pod względem wpływu na środowisko. EPD jest zatem narzędziem do porównywania ekologiczności produktów. Na jej podstawie można wybrać tylko te rozwiązania, które maksymalizują wydajność energetyczną i minimalizują emisję CO2 w budynku. Na przykład izolacja rur o niskiej przewodności cieplnej pozwoli zaoszczędzić więcej energii i dwutlenku węgla rok po roku w całym cyklu życia budynku – wyjaśnia ekspert Thermaflex.
Aby ograniczyć wpływ na środowisko, istotna jest także ilość użytego materiału. Oszczędność w tej kwestii może przynieść dodatkowe korzyści dla środowiska, takie jak mniejsze zużycie surowców oraz paliwa w przypadku transportu. Dlatego, przy wyborze pomiędzy dwoma materiałami izolacyjnymi o tej samej przewodności cieplnej, zawsze wybierajmy wariant o mniejszej grubości ścianki izolacji. Tutaj doskonale sprawdzi się pianka PE, która jest zarówno cienka, jak i ma wysoką wartość izolacyjną.
Ocena zielonego budynku i Cradle to Cradle
Budynki mają swój cykl życia, podczas którego wywierają wpływ na środowisko. Aby ograniczyć ten proces, wprowadzono oceny zielonych budynków. Są to systemy, które umożliwiają analizę i poprawę zrównoważonego rozwoju budynku. Te najbardziej znane to BREEAM i LEED. Jak wyjaśnia Commercial Director Insulation Europe w firmie Thermaflex, BREEAM – czyli Building Research Establishment Environmental Assessment Method, to pierwszy na świecie system oceny zielonych budynków, który został wprowadzony w 1990 roku. Ta brytyjska metoda certyfikacji Building Research Establishment (BRE) jest stosowana w ponad 80 krajach:
– Z kolei LEED – Leadership in Energy and Environmental Design – to system oceny budynków wprowadzony w 1998 roku przez US Green Building Council (USGBC). Oprócz Ameryki Północnej i Kanady, LEED jest stosowany również w Azji i Europie. BREEAM, jak i LEED, oceniają budynki lub komponenty budynków pod względem ich aspektów ekologicznych, społecznych i ekonomicznych, wystawiając przydatne certyfikaty. Oba te systemy cenią sobie również stosowanie systemów oceny produktów ekologicznych, takich jak Environmental Product Declaration (EPD) i Cradle to Cradle.
Cradle to Cradle (C2C) to uznany w skali międzynarodowej znak dla produktów, które są produkowane bezpiecznie, odpowiedzialnie i z możliwością ponownego przetworzenia. C2C skupia się na wykorzystaniu energii odnawialnej, minimalnej utracie wartości oraz na maksymalnym, ponownym wykorzystaniu surowców, materiałów i produktów. W przeciwieństwie do EPD, certyfikat C2C jest dowodem na to, że dany produkt może być ponownie wykorzystany po zakończeniu jego cyklu życia. Stosując produkty z certyfikatem C2C, przyczyniamy się zatem do ochrony środowiska.
– Jeżeli projekt posiada określoną minimalną ilość lub proporcję certyfikatów C2C, możemy również zdobyć punkty podnoszące ocenę budynku pod względem zrównoważonego rozwoju w ramach BREEAM i LEED. Co więcej, wszystkie produkty posiadające certyfikat C2C znajdują się w oficjalnym międzynarodowym rejestrze produktów C2CPII – mówi Cezary Naliwajek, Commercial Director Insulation Europe w firmie Thermaflex.
Materiał izolacyjny nadający się do recyklingu
Budownictwo „w obiegu zamkniętym” obejmuje ponowne wykorzystanie odpadów jako surowców do produkcji nowych rozwiązań. Producenci materiałów izolacyjnych mogą więc zachęcać do oddzielnej zbiórki materiałów resztkowych. Zapobiega to sytuacji, w której odpady nadające się do ponownego wykorzystania trafiają do innych odpadów budowlanych i są niszczone.
– Thermaflex promuje zasadę „obiegu zamkniętego” produktów. Dlatego w większości krajów posiadamy procedurę odzysku. Pianka PE jest łatwa do recyklingu po zakończeniu cyklu życia budynku. Dzięki temu programowi, instalatorzy mogą zwrócić swoje ścinki i resztki odpadów, a my przetworzymy te odpady na nowy materiał izolacyjny – wyjaśnia Commercial Director Insulation Europe w firmie Thermaflex.
Dlaczego pianka PE?
Pianka PE jest wytrzymała mechanicznie i paroszczelna dzięki swojej zamkniętej strukturze komórkowej. Ponadto ten materiał izolacyjny jest lekki, łatwy w obsłudze i ma długą żywotność, bez utraty wartości izolacyjnej. Jest łatwy do cięcia na wymiar, co gwarantuje mniejsze straty przy cięciu, szerokie zastosowanie, nawet w ograniczonych przestrzeniach. Aby profesjonalnie zaizolować rury systemu klimatyzacji i optymalnie wykorzystać właściwości izolacyjne pianki PE, należy starannie nałożyć materiał. Zapobiega to utracie ciepła lub uszkodzeniu rur, np. przez pęknięcia.
– Pianki PE umożliwiają ręczne nanoszenie kleju na powierzchnie, a następnie łączenie ich ze sobą. Jest to metoda stosowana głównie w przypadku otulin i mat. W przypadku zgrzewania lustrzanego, doprowadzamy do zetknięcia końców materiału izolacyjnego z płytą grzewczą (płytą cieplną) i nadajemy im plastyczności poprzez podgrzanie i połączenie pod naciskiem mechanicznym w całości. Jest to metoda stosowana tylko w przypadku izolacji rur – mówi ekspert Thermaflex i dodaje:
– Klejenie musi być wykonywane z dużą precyzją, dlatego jest bardziej pracochłonne i czasochłonne niż zgrzewanie lustrzane. Prefabrykaty są pod każdym względem (łatwości montażu, zdrowia, niezawodności i trwałości) bardziej dopasowane do izolowania połączeń narożnych. Thermaflex wspiera wszystkie te techniki łączenia i dostarcza materiały – w tym kleje na bazie wody, akcesoria i narzędzia – do profesjonalnego łączenia izolacji rur, spajania i wykonywania połączeń narożnych.
Jakie rozwiązania izolacyjne wybrać?
W przypadku izolacji miedzianych, żeliwnych i plastikowych rur oraz przewodów w budynkach komercyjnych, mieszkalnych i instytucjonalnych oraz w zastosowaniach przemysłowych doskonałym wyborem będą otuliny i maty ThermaSmart (PRO i ENEV) oraz ThermaEco (FRZ i ZZ),. Te izolacje termiczne idealnie nadaję się do systemów grzewczych, chłodniczych i klimatyzacyjnych, pracujących w temperaturach od -80°C do 95°C.
– Rozwiązania Thermaflex przeszły badania pod kątem spełnienia wymogów C2C, w wyniku których certyfikowano kilka produktów, w tym izolację rur PE. W 2021 roku Thermaflex otrzymał od EPEA certyfikat C2C Bronze dla otulin i mat ThermaSmart PRO. Wszystkie te produkty notowane są w kilku niezależnych bazach danych – m.in. SPOT, C2C-Centre czy niemiecki DGNB Navigator – podsumowuje Cezary Naliwajek, Commercial Director Insulation Europe w firmie Thermaflex.
Thermaflex Izolacji Sp. z o. o. to międzynarodowa firma założona w 1976 roku w Holandii. Gwarantuje inteligentne i trwałe rozwiązania dla dystrybucji ogrzewania, chłodnictwa oraz wody pitnej. W Polsce firma obecna jest od 1992 roku, zapewniając rozwiązania na bazie poliolefin dla branży instalacyjnej. Współtworzy rozwiązania ograniczające straty energii cieplnej oraz zwiększające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Znana jest dzisiaj z wielu zrealizowanych projektów, blisko współpracując ze swoimi partnerami nad rozwojem innowacji, stawiając czoła aktualnym i przyszłym wyzwaniom.