Hydroizolacja fundamentów to jeden z najważniejszych etapów budowy, który decyduje o trwałości i bezpieczeństwie całego budynku. I choć tego typu prace można przeprowadzać także zimą, to szczególnie w tym okresie trzeba pamiętać o przestrzeganiu kilku kluczowych zasad oraz zastosowaniu odpowiednich produktów, które sprostają niskim temperaturom i trudnym warunkom atmosferycznym. Podpowiadamy na co zwracać uwagę podczas wykonywania hydroizolacji zimą i na jakie rozwiązania postawić, by skutecznie zabezpieczyć fundamenty przed działaniem wód gruntowych.
Warunki atmosferyczne a skuteczność hydroizolacji fundamentów wykonywanej zimą
Nie da się ukryć, że na skuteczność i trwałość hydroizolacji fundamentów w ogromnym stopniu wpływa to, czy prace są wykonywane w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Szczególnie zimą, gdy regularnie mamy do czynienia z niekorzystną aurą, powinniśmy zadbać by pogoda panująca na zewnątrz pozwalała na obrobienie powierzchni i związanie zastosowanego produktu. Pamiętajmy, że padający śnieg lub deszcz, silny wiatr czy minusowe temperatury stanowią przeciwwskazanie do przeprowadzania prac, gdyż mogą utrudnić wiązanie hydroizolacji i sprawiać, że nie spełni ona swojej roli. Równie istotne jest zwrócenie uwagi na odpowiedni stan podłoża, które nie może być wilgotne czy przemarznięte, a o to zimą nietrudno. Zdecydowana większość producentów hydroizolacji zaleca, aby zabezpieczać fundamenty w temperaturze powyżej +5°C a podczas wykonywania prac oraz w trakcie wiązania użytego preparatu chronić podłoże przed mrozem, deszczem i silnym wiatrem.
„Niskie temperatury oraz duża wilgotność powietrza mogą znacząco wydłużać czas schnięcia i wiązania tradycyjnych materiałów hydroizolacyjnych. Z tego względu im krótszy jest czas wiązania zastosowanego preparatu uszczelniającego, tym mniejsze ryzyko, że niekorzystne czynniki atmosferyczne negatywnie wpłyną na skuteczność zastosowanej hydroizolacji. Pamiętajmy, że użyty produkt potrzebuje czasu i odpowiednich warunków do tego by „wniknąć” w fundamenty i osiągnąć pełnię swoich właściwości. Niestety w okresie jesienno-zimowym pogoda nie rozpieszcza wykonawców. Opady deszczu i śniegu oraz niskie temperatury są normą, a nawet jeśli uda nam się wykorzystać „okienko pogodowe” do nałożenia hydroizolacji, nie mamy pewności, że w trakcie jej wiązania pogoda nie ulegnie pogorszeniu niwecząc wykonaną przez nas pracę. Wykonując hydroizolację fundamentów – nie tylko zimą, ale też latem, gdy mamy do czynienia z bardzo wysokimi temperaturami – warto więc postawić na produkty szybkowiążące. Na tym tle wyróżniają się hydroizolacje mineralne, które w odróżnieniu od popularnych mas bitumicznych (KMB) bazują na innowacyjnej technologii modyfikowania spoiw i wiążą składniki pod wpływem reakcji chemicznej, która zachodzi niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Przykładem takiej hydroizolacji jest elastyczna, reaktywna, dwuskładnikowa mikrozaprawa uszczelniająca weber.tec Superflex D24, którą można stosować już przy temperaturze powietrza i podłoża wynoszącej +1°C. Dzięki bardzo wysokiej zawartości suchej pozostałości (powyżej 98%) czas jej wiązania jest wyjątkowo krótki a do klejenia płyt ochronnych można przystąpić już po 4 godzinach od zakończenia aplikacji preparatu. Co równie ważne, pełne związanie hydroizolacji weber.tec Superflex D24 zachodzi niezależne od warunków pogodowych i następuje w ciągu 24 godzin, co istotnie ułatwia wykonywanie prac i pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzenia warstwy uszczelniającej w trakcie jej wysychania, np. w związku z niespodziewanymi przymrozkami czy opadami”, podkreśla Michał Bucik, Senior Product Manager Weber.
Doskonałe parametry dla większej efektywności prac
O skuteczności hydroizolacji fundamentów, zwłaszcza gdy jest ona wykonywana zimą, podczas wymagających warunków atmosferycznych, decyduje nie tylko rodzaj zastosowanego produktu, ale też postępowanie zgodnie z zaleceniami jego producenta i sztuką budowlaną. Wybór konkretnego rozwiązania powinien wynikać z analizy obciążeń na jakie narażone będą ściany (m.in. siły parcia hydrostatycznego wywieranego przez wody gruntowe) a jednocześnie uwzględniać chłonność gruntu oraz rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w budynku (rodzaj fundamentów, występowanie podpiwniczenia, wysokość kondygnacji piwnicznej itd.). Z tego względu wykonując hydroizolację, zwłaszcza gdy istnieje ryzyko nagłego pogorszenia pogody, warto postawić na rozwiązania o wszechstronnym zastosowaniu. Wybierając produkt, który może być stosowany na różnych typach podłoży i umożliwić jednoczesne uszczelnienie powierzchni pionowych i poziomych (stanowiąc przy okazji warstwę sczepną) nie tracimy czasu na rozrabianie i aplikację kolejnych preparatów, co pozwala szybciej zakończyć prace i ograniczyć ryzyko wystąpienia problemów związanych z trudnymi warunkami atmosferycznymi, o które szczególnie zimą nietrudno.
„Aby osiągnąć najlepsze rezultaty podczas wykonywania hydroizolacji fundamentów zimą, warto postawić na produkty o wszechstronnym zastosowaniu i doskonałych właściwościach użytkowych. Przykładowo, mineralna mikrozaprawa uszczelniająca weber.tec Superflex D24 marki Weber może być stosowana na wszystkich podłożach mineralnych, w tym również nieotynkowanych murach. Dzięki szybkiemu wiązaniu i bardzo dużej wydajności, uzyskanym m.in. dzięki wysokiej wartości suchej pozostałości, pozwala na bardzo szybkie wykonanie poziomych i pionowych hydroizolacji zagłębionych w gruncie części budynków – ław, ścian i płyt fundamentowych, a także uszczelnienie stref cokołowych i ścian piwnicznych w tym samym cyklu powlekania. Co równie ważne, masa weber.tec Superflex D24 jest bardzo elastyczna, przez co umożliwia mostkowanie rys o szerokości nawet 2 mm, a dodatkowo jest odporna na niskie temperatury i może być pokrywana tynkiem. To wszystko sprawia, że stanowi istotną pomoc dla wykonawców, którzy chcą zapewnić wysoką jakość wykonywanych prac niezależnie od pory roku, oraz inwestorów, którym zależy na uzyskaniu skutecznej i trwałej ochrony fundamentów przed wilgocią”, zaznacza Michał Bucik, ekspert marki Weber.
Hydroizolacja fundamentów wykonywana w warunkach zimowych to wyzwanie, które wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale także zastosowania zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Wybierając odpowiedni materiał oraz przestrzegając zasad związanych z przygotowaniem podłoża i aplikacją, można zapewnić trwałą ochronę fundamentów nawet w najtrudniejszych warunkach. Warto przy tym pamiętać, że od jakości przeprowadzonych prac zależy bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji budynku.
O Saint-Gobain
Saint-Gobain, światowy lider w dziedzinie lekkiego i zrównoważonego budownictwa, tworzy, produkuje i dystrybuuje materiały oraz usługi dla rynku budowlanego i przemysłowego. Zintegrowane rozwiązania w zakresie renowacji budynków publicznych i prywatnych, lekkiego budownictwa oraz dekarbonizacji budownictwa i przemysłu są opracowywane w procesie ciągłej innowacji i zapewniają zrównoważony rozwój i efektywność. Zobowiązanie Grupy wyrażone jest w jej celu nadrzędnym: “MAKING THE WORLD A BETTER HOME”.
Wartość sprzedaży w 2023 roku: 47,9 mld EUR.
160 000 pracowników w 76 krajach.
Firma podjęła zobowiązanie do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku.
Więcej informacji o Saint-Gobain można znaleźć na naszej stronie: www.saint-gobain.pl.
Maris to wiodący producent rozwiązań na bazie poliuretanów wykorzystywanych w pracach hydroizolacyjnych, ochronnych i naprawczych. Troszcząc się o lepsze budowanie dla ludzi i planety oferuje produkty, które zapewniają zrównoważony rozwój i wysoką wydajność.