Inspirowane rzemiosłem od 100 lat Festool obchodzi jubileusz 100-lecia

W 2025 roku producent elektronarzędzi, firma Festool z Wendlingen, będzie obchodzić 100-lecie istnienia To stuletnia historia rodziny i rozwoju firmy, której siłą napędową jest ogromne zamiłowanie do rzemiosła. Sprawienie, aby codzienna praca kolejnych pokoleń rzemieślników była łatwiejsza, szybsza i bezpieczniejsza to cel, który przyświeca firmie niezmiennie od momentu założenia w 1925 roku do dnia dzisiejszego. I pozostanie jej misją przez następne 100 lat.

Festool świętuje w 2025 roku 100-lecie istnienia: Stuletnia historia rodziny, firmy i rozwoju, której siłą napędową jest ogromne zamiłowanie do rzemiosła.

100-letnia historia sukcesu producenta narzędzi rozpoczyna się w 1925 roku w miejscowości Esslingen am Neckar. Albert Fezer i Gottlieb Stoll założyli własną firmę zajmującą się naprawą stacjonarnych maszyn do obróbki drewna. Szybko stało się jasne, że eksperci z Fezer & Stoll dysponują specjalistyczną wiedzą, która pozwala im nie tylko naprawiać posiadane maszyny, ale także samodzielnie budować lepsze urządzenia. Zamiłowanie do rzemiosła wyzwoliło potencjał innowacji, który zaowocował unikalnymi produktami, do dzisiaj pozostającymi znakiem rozpoznawczym branży rzemieślniczej. Chociaż Albert Fezer odszedł z firmy po zaledwie kilku latach, nazwiska obu założycieli do dnia dzisiejszego definiują przedsiębiorstwo: Fezer & Stoll przekształca się w Festo. Pion elektronarzędzi zmienia się w Festool.

Barbara Austel, przewodnicząca rady nadzorczej Festool i wnuczka założyciela, Gottlieba Stolla

Od samego początku celem firmy było oferowanie rzemieślnikom narzędzi najwyższej jakości, które znacznie ułatwią im pracę. W oparciu o współpracę i stałą wymianę doświadczeń z profesjonalnymi rzemieślnikami firma Festo, a później Festool, optymalnie dostosowuje narzędzia i systemy do konkretnych potrzeb i wymagań przedstawicieli branży rzemieślniczej.

Nowy zakład produkcyjny Festool w Weilheim/Teck.

Innowacyjne narzędzia spełniające najwyższe wymagania: projektowane zawsze we współpracy z klientami i z myślą o klientach

Założenie Gottlieba Stolla, że „narzędzie musi być dostosowane do obrabianego elementu, a nie odwrotnie”, szybko stworzyło podwaliny sukcesu: przełom nastąpił już na początku lat trzydziestych XX wieku wraz z powstaniem pierwszej przenośnej pilarki silnikowej. Narzędzie to przejęło ciężkie prace, dotychczas wykonywane ręcznie na miejscu. W tym samym czasie na rynku pojawiła się kolejna innowacja – pierwsza mobilna pilarka tarczowa SB 126 dla cieśli.

Przenośna piła łańcuchowa umożliwiająca jednoosobową obsługę (1927) przejmuje ciężkie prace ręczne na placu budowy, które wcześniej wymagały zaangażowania co najmniej czterech silnych rąk.
Już w 1930 roku przedsiębiorstwo zaprezentowało pierwszą mobilną ręczną pilarkę tarczową SB 126 przeznaczoną dla cieśli i stolarzy.

Od początku lat pięćdziesiątych XX wieku pierwsza szlifierka oscylacyjna, „Rutscher”, eliminuje żmudną i czasochłonną pracę przy użyciu klocka do szlifowania ręcznego. Szlifierka oscylacyjna ustanowiła nowy standard w branży, wzmocniła pozycję firmy i rozsławiła markę. Ponieważ zdrowie rzemieślników jest kluczową kwestią z punktu widzenia innowacyjnego producenta narzędzi, firma Festo opracowała niezwykle wydajny system odsysania dla, który aktywnie odsysa pył szlifierski – nowość na skalę światową! Kolejnym przełomowym rozwiązaniem jest szyna prowadząca, która jest dzisiaj nieodzownym elementem codziennej pracy rzemieślników na całym świecie. Jej pierwowzór został opracowany przez wybitnych specjalistów z Festo na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

RTT-S firmy Festo była w 1966 roku pierwszą na świecie szlifierką oscylacyjną, która nie tylko zbierała pył, ale również aktywnie go odsysała.

Na rynku pojawiają się kolejne nowatorskie produkty, w tym ROTEX (1979), pierwsza na świecie przekładniowa szlifierka mimośrodowa, która łączy trzy funkcje (szlifowanie zgrubne, szlifowanie dokładne i polerowanie) w jednym urządzeniu. Legendarny Systainer, opracowany w 1993 r., czyli nadające się do recyklingu opakowanie na narzędzia, napisał własną historię sukcesu jako elastyczny system przechowywania i transportu, występujący dzisiaj w 185 wariantach.

W 2000 roku rodzina właścicieli wydzieliła pion elektronarzędzi z firmy Festo i w jego miejsce powołała do życia samodzielną firmę działającą pod nazwą Festool GmbH. Nowo założona spółka „Festool GmbH”  na swoją siedzibę wybrała Wendlingen – między Esslingen a zakładem produkcyjnym w Neidlingen. Spółka nie zaczynała wszystkiego od zera. Określenie „typowe dla Festool” jest niezmiennie uosobieniem cech, którymi zawsze wyróżniały się produkty firmy. Dziedzictwo: przynależność do regionu i przywiązywanie wagi do najwyższej jakości zawierające się w określeniu „Made in Germany”. Motywacja: projektowanie innowacyjnych narzędzi i systemów ‒ wspólnie z klientami i dla klientów. Produkty: innowacyjne i dostosowane do potrzeb użytkowników, solidne i niezwykle trwałe.

Dzięki tym wartościom marka Festool zdobyła stabilną pozycję na międzynarodowym rynku elektronarzędzi. Kolejne produkty i rozwiązania systemowe, jak np. system łączników do drewna DOMINO (2006), szlifierka przegubowa PLANEX LHS 225 z regulowanym zasysaniem próżniowym (2008), akumulatorowa stołowa pilarka tarczowa CSC SYS 50 w formacie Systainera, a ostatnio egzoszkielet EcoActive, który oferuje rzemieślniczkom i rzemieślnikom aktywne wsparcie, długofalowo zmieniły oblicze branży i są doceniane za wyjątkową ergonomię i wzornictwo.

Serwis Festool gwarantuje, że produkty będą ułatwiać pracę przez wiele lat i świadczy odpowiednie usługi przez cały cykl życia produktów: już w 2013 roku Festool jako pierwszy i jedyny dostawca wprowadził bezpłatny trzyletni pakiet gwarancyjny, który obejmuje części eksploatacyjne i ochronę na wypadek kradzieży, a tym samym pozwala uniknąć nieplanowanych kosztów w ciągu pierwszych trzech lat.

Producent narzędzi jest również zaangażowany jak żadna inna firma w działania na rzecz bezpieczeństwa i higieny pracy. Festool jest uważany za pioniera nie tylko w dziedzinie odsysaniu pyłu. Innowacyjne technologie, takie jak SawStop-AIM, KickbackStop czy Vibration Control System, przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa i higieny pracy podczas cięcia, wiercenia czy szlifowania.

Legendarny Systainer, opracowany w 1993 r. jako nadające się do recyklingu opakowanie na narzędzia, napisał własną historię sukcesu jako elastyczny system przechowywania i transportu, występujący dzisiaj w 185 wariantach. (na zdjęciu najnowsza generacja: Systainer³)

100 lat Festool: „Dzieło wielu rąk”

„Możemy być naprawdę dumni z faktu, że wiele naszych produktów i innowacji ukształtowało pracę profesjonalnych rzemieślników w ciągu ostatnich 100 lat”, podkreśla Barbara Austel, przewodnicząca rady nadzorczej Festool i wnuczka założyciela firmy, Gottlieba Stolla. „Z okazji obchodzonego jubileuszu chcemy przede wszystkim przekazać nasze podziękowania: dziękujemy naszym pracownikom i wszystkim klientom, którzy towarzyszyli nam w tej drodze.”

W 2006 roku na rynku pojawia się DOMINO, na nowo definiując łączenie elementów drewnianych.

Przez ponad pięć dekad założyciel firmy, Gottlieb Stoll, był uosobieniem energii twórczej i siły sprawczej determinującej działalność przedsiębiorstwa. A jednak mówiąc o swojej firmie, zawsze podkreślał jedno: „To jest dzieło wielu rąk! Nasz sukces to zasługa nas wszystkich.” To uznanie dla pracowników, ale także dla klientów, nadal odgrywa kluczową rolę, jak podkreśla Sascha Menges, prezes zarządu Festool GmbH: „Nasze przedsiębiorstwo zawsze było kojarzone z innowacyjnością oraz współpracą z klientami w celu tworzenia coraz lepszych rozwiązań ułatwiających pracę profesjonalnym rzemieślnikom. To jest zapisane w DNA firmy Festool i zatrudnionych w niej ponad 2600 pracowników. Bez nich nie udałoby się napisać tej historii sukcesu.”

Nowe akumulatorowe wiertarko-wkrętarki QUADRIVE TPC i TDC 18/4 z inteligentną funkcją KickbackStop.

Historia sukcesu obejmuje również przywiązanie do lokalizacji w Niemczech z siedzibą w Wendlingen: „Rozwijamy się w Wendlingen. Około 80% wszystkich maszyn Festool produkujemy w Niemczech. To kluczowy element naszego sukcesu” – uważa Sascha Menges.

Z myślą o przyszłości: „Witamy w następnym 100-leciu!”

Z prawie 900 patentami i ponad 60 nagrodami iF DESIGN AWARD, Festool należy obecnie, jako specjalista branży rzemieślniczej w dziedzinie stolarki, budownictwa drewnianego i branży remontowo-budowlanej, do niezastąpionych liderów rynku. Dla Barbary Austel jubileusz 100-lecia jest doskonałą okazją do spojrzenia z wdzięcznością w przeszłość i patrzenia optymizmem w przyszłość: „Nasza historia to historia rodziny, historia firmy, a także kawałek historii rzemiosła. Postrzeganie tradycji jako silnych korzeni, z których zawsze może wyrosnąć coś nowego – to zawsze była nasza siła. Dlatego nasz jubileusz jest również silnym impulsem na przyszłość: Witamy w następnym 100-leciu!”

W 2008 roku Festool wprowadza na rynek szlifierkę przegubową PLANEX LHS 225 z regulowanym zasysaniem próżniowym.

Akumulatorowa pilarka stołowa CSC SYS 50 w formacie Systainera.

Cały rok jubileuszowy będzie celebrowany wspólnie ze wszystkimi pracownikami w międzynarodowych lokalizacjach – i oczywiście z klientkami i klientami Festool. Mogą oni spodziewać się produktów dostępnych jako „Edycje Limitowane”, ekskluzywnych wersji wybranych produktów, które szczególnie wpisują się w historię firmy i są oferowane w ściśle ograniczonych ilościach.

Aktualny asortyment produktów 18 V firmy Festool.

Więcej informacji na temat „100 lat Festool” i historii Festool można znaleźć w załączniku, jak również na stronie www.festool.pl/festool100