Raport firmy Colliers z 2023 roku donosi, że budownictwo wytwarza 37% wszystkich odpadów w Europie, a rynek nieruchomości odpowiada za blisko 40% światowych emisji CO2. W wyniku tego twórcy prawa wprowadzają coraz więcej nowych regulacji, aby poprawić te zatrważające statystyki oraz wymusić na branżach widoczne zmiany.
W obliczu tych danych stawiamy pytanie, czy szkło można kwalifikować jako ekologiczny materiał budowlany, a szklane budynki uznawać za te przyjazne dla środowiska?
Szkło ma wiele zalet
Pierwszą z nich jest trwałość. Szkło wykazuje bardzo wysoką odporność na warunki atmosferyczne, co oznacza, że może być użytkowane przez wiele lat, bez utraty swoich właściwości, co także ogranicza konieczność przeprowadzania modernizacji w przyszłości.
Oprócz trwałości szkło można w pełni poddawać recyklingowi i po jego odzyskaniu można je przetwarzać nieskończoną ilość razy, bez utraty jakości. Dzięki temu znacznie ogranicza się zużycie surowców naturalnych niezbędnych do produkcji tego materiału.
Odpowiednie szkło, np. termoizolacyjne i niskoemisyjne wykazuje właściwości, które pozwalają oszczędzać energię, zmniejszając straty ciepła w budynkach, obniżając tym samym zapotrzebowanie na energię grzewczą. W efekcie budynek zużywa mniej energii, generując niższe rachunki, a także wytwarza mniej dwutlenku węgla.
Kolejną zaletą, która szczególne znaczenie ma w trakcie użytkowania budynku, jest naturalne oświetlenie. Szkło pozwala na maksymalne wykorzystanie światła naturalnego, w wyniku czego spada zapotrzebowanie na to sztuczne. Dzięki temu zużycie energii elektrycznej spada.
Wymienione powyżej zalety bardzo często stanowią istotny argument dla wykonawców i deweloperów, którzy wznosząc np. biurowce, stawiają na szkło. Nie zapominajmy także o walorach estetycznych, jakie posiada ten materiał, sprawiając, że budynek prezentuje się efektownie i okazale.
Produkcja jako wyzwanie przyszłości
Wyzwaniem w przypadku tego surowca jest przede wszystkim proces produkcji. Na plus działa fakt, że jest to materiał, który w pełni można poddać recyklingowi i powielać ten proces wielokrotnie. Proces produkcji pochłania jednak duże ilości energii, głównie na etapie topienia surowców takich jak piasek kwarcowy, wapień czy soda. Na szczęście producenci szkła mogą wspomagać się rozwiązaniami z zakresu odnawialnych źródeł energii, czyniąc swoją działalność bardziej przyjazną dla środowiska, a także wykorzystywać nowoczesne technologie i maszyny ograniczające zużycie energii.
Proces transportu także może stanowić wyzwanie, głównie ze względu na kruchość materiału. Konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie produktu, które jednak można realizować w zgodzie z naturą i środowiskiem.
W MATPOL cały czas udoskonalamy procesy produkcyjne, nie tylko w celach optymalizacji, ale także, by czynić produkcję bardziej przyjazną dla środowiska naturalnego. Inwestujemy w nowoczesne rozwiązania i sprzęt, które pomagają ograniczać zużycie energii, a także wytwarzanie odpadów.
Szkło jako materiał budowlany ma wiele zalet i cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem. Nieustanne doskonalenie produkcji i rozwój w tym zakresie będą generować kolejne wzrosty.