Planujesz budowę domu? Pamiętaj o 3 zasadach zdrowego mieszkania!

Dom to miejsce, które powinno być dla nas bezpieczną przystanią, naszą prywatną kopalnią dobrej energii. Powinno, lecz w praktyce nie zawsze tak jest, a panujące w nim warunki nie sprzyjają dobremu samopoczuciu. Wiele zależy od naszych decyzji podjętych na etapie budowy lub gruntownego remontu domu, wybranych technologii i materiałów. Planując przyjazną przestrzeń mieszkalną, warto zatem pamiętać o tych zasadach!

Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że zastosowane podczas budowy i wykańczania domu rozwiązania mają istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie użytkowników wnętrz. Mogą szkodzić mieszkańcom lub wręcz przeciwnie – wpływać korzystnie na nasz organizm.

Jeszcze do niedawna nie było zbyt wielu naukowych dowodów, które by to potwierdzały, jednak w ostatnich latach sytuacja mocno się zmieniła. Firma Baumit, która w swoim DNA, ma zapisaną dbałość o zdrowie mieszkańców oaz środowisko, stworzyła największy w Europie park badawczy materiałów budowlanych Baumit Viva i we współpracy z niezależnymi, uznanymi instytutami zebrała i przeanalizowała ponad 5 milionów danych pomiarowych. Płynące z nich wnioski stały się podstawą do sformułowania 3 fundamentalnych zasad zdrowego mieszkania. Oto one.

Solidność ma znaczenie

Jak się okazuje istotną rolę w kształtowaniu przyjemnego klimatu wnętrz ma konstrukcja przegród budowlanych oraz ich masa akumulacyjna. Im są one cięższe, tym ich pojemność jest większa, dzięki czemu efektywniej magazynują ciepło i wyrównują krótkotrwałe wahania temperatury, utrzymując je na stałym poziomie, tym samym zapewniając bardziej stabilną, przyjemną i przyjazną dla zdrowia temperaturę w pomieszczeniach – i to niezależnie od pory roku. Jeśli zatem naszym celem jest przyjazna dla zdrowia przestrzeń życiowa, lepiej postawić na solidne, murowane ściany, które wykazują zdecydowanie większą zdolność do akumulowania energii cieplnej niż przykładowo budynki drewniane. Lepiej też od nich pochłaniają dźwięki, zapewniając skuteczniejszą ochronę przed hałasem i wyższy komfort akustyczny.

Pamiętajmy jednak, że aby przegrody mogły gromadzić ciepło i oddawać je do wnętrza, muszą być od zewnątrz odpowiednio ocieplone.

Ocieplenie przede wszystkim

Dlaczego ocieplenie jest tak ważne dla dobrego samopoczucia mieszkańców? Trzeba wiedzieć, że dobrej jakości izolacja termiczna nie tylko wpływa na energooszczędność budynku, pozwalając obniżyć zużycie energii i rachunki z tytułu ogrzewania, ale jej rola jest znacznie większa. Pozytywnie oddziałuje na temperaturę w pomieszczeniach oraz na wilgotność powietrza, pomagając utrzymać oba te parametry na stabilne, przyjaznym dla zdrowia poziomie. W okresach wysokich temperatur zatrzymuje gorące masy powietrza na zewnątrz, zapewniając skuteczną ochronę wnętrz przed przegrzaniem, natomiast, gdy na zewnątrz jest zimno, zatrzymuje ciepło w budynku, zapobiegając szybkiemu wychłodzeniu pomieszczeń. W praktyce oznacza to równowagę klimatu i całoroczny komfort cieplny. By jednak inwestycja zaprocentowała oczekiwanymi korzyściami, ważne jest, by ocieplenie było wysokiej jakości, zapewniało możliwie najlepszą izolacyjność przegrody i zostało wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Pamiętajmy, że tylko kompletne systemy ociepleń złożone z materiałów pochodzących od jednego producenta, przebadane w zestawie i posiadające aprobatę techniczną jako całość, dają – przy prawidłowym wykonawstwie – pewność, że izolacja osiągnie deklarowane parametry i zachowa jest przez cały okres użytkowania.

Wnętrze jest ważne

Badania naukowe przeprowadzone w parku badawczym Baumit Viva dowodzą, że – oprócz ocieplonych, solidnych ścian zewnętrznych, bardzo ważną rolę w procesie tworzenia przyjaznej przestrzeni życiowej dla mieszkańców odgrywają także materiały stosowane do wykańczania wnętrz, takie jak m.in. tynki, gładzie i odpowiednie farby. Dlatego ważne jest, by wybierać produkty paroprzepuszczalne, bazujące na naturalnym składzie i rekomendowane przez niezależne jednostki certyfikujące.

Choć nie każdy o tym wie, dobry system wykończenia ścian może działać jak naturalny oczyszczacz powietrza, neutralizować takie zanieczyszczenia jak drobny kurz, pyłki roślin, a nawet aerozole będące nośnikiem wirusów i bakterii. Może przy tym jednocześnie pełnić funkcję bufora, ograniczającego znaczne skoki wilgotności poprzez wchłanianie w swoją strukturę nadmiaru wilgoci i późniejsze jej uwalnianie. Dzięki temu powietrze we wnętrzach może być czyste, świeże i zapewniać odpowiedni poziom wilgotności. W takich warunkach łatwiej się oddycha, lepiej myśli, efektywniej odpoczywa oraz zdrowiej śpi. Dodatkowo skutecznie są eliminowane czynniki wywołujące alergie oraz mogące powodować infekcje. Warto o tym pamiętać, szczególnie, że WHO już o kilku lat alarmuje, że powietrze w budynkach może być bardziej szkodliwe dla zdrowia niż to, z którym mamy do czynienia na zewnątrz. Źródłem jego zanieczyszczeń mogą być m.in. materiały budowlane, elementy wyposażenia, a szkodliwe dla zdrowia drobinki mogą też przenikać do wnętrz z zewnątrz podczas wietrzenia bądź za sprawą wentylacji.

Temperatura, wilgotność powietrza, stopień jego zanieczyszczenia – to kluczowe czynniki, istotnie wpływające na to, jak czujemy się, przebywając w domowych wnętrzach. Przestrzegając powyższych zasad zdrowego mieszkania, możemy mieć nad nimi większą kontrolę.

Więcej informacji o tym, jak prowadzone są badania w parku Baumit Viva i jak konkretne materiały budowlane i technologie wpływają na samopoczucie i zdrowie mieszkańców można znaleźć pod adresem: https://baumit.pl/viva

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

www.instagram.com/baumit.polska