Lafarge w Polsce realizuje cele dekarbonizacji 
i wycofuje z produkcji pierwszy cement portlandzki

  • W 2021 Lafarge w Polsce zadeklarował stopniowe odejście od produkcji podstawowych cementów portlandzkich do roku 2025. Od 1 września realizuje pierwszy krok w tym kierunku, zaprzestając produkcji cementu CEM I 42,5 R Special w worku.
  • W ten sposób zwiększa przestrzeń do sukcesywnego wprowadzania i promowania na rynku zielonych rozwiązań o zbliżonych właściwościach technicznych i wysokich walorach ekologicznych takich jak zielone cementy ECOPlanet czy zielony beton ECOPact. 

Wycofanie z produkcji CEM I

Lafarge w Polsce konsekwentnie realizuje strategię zrównoważonego rozwoju do 2030 roku, której nadrzędnym celem jest dekarbonizacja produkcji poprzez redukcję emisji CO2, dbałość o środowisko oraz dostarczanie innowacyjnych i zrównoważonych materiałów budowlanych. Jednym z elementów osiągnięcia tych celów jest całkowite odejście od produkcji podstawowych cementów portlandzkich do 2025 roku, zgodnie z deklaracją złożoną przez Lafarge w Polsce w 2021 roku. Proces ten będzie odbywał się stopniowo a jego pierwszy etap nastąpi 1 września 2022 roku wycofaniem z produkcji cementu CEM I 42,5 Special w worku.

Wycofanie tych cementów tworzy już dziś przestrzeń dla zupełnie nowych produktów o niskim śladzie węglowym takich jak cement z rodziny ECOPlanet. Pozwalają one na redukcję śladu węglowego między 40 a 70% m.in. dzięki zastosowaniu materiałów z recyklingu.

Blisko rok temu zapowiedzieliśmy wycofanie CEM I, dzięki czemu nasi klienci i dystrybutorzy mieli czas na przygotowanie się do zmiany. Jednocześnie nasze zielone produkty, w tym grupa cementów ECOPlanet została bardzo dobrze przyjęta przez rynek. Obecnie ich udział w sprzedaży przekracza nasze oczekiwania, co pokazuje, że rynek jest gotowy na zrównoważone materiały budowlane – mówi Maciej Sypek, Dyrektor Generalny Sprzedaży, Wiceprezes Zarządu Lafarge w Polsce.

Redukcja emisji CO2

W 2021 roku Lafarge, również zgodnie z zapowiedziami, obniżył swoje całkowite emisje z produkcji o 100 000 ton co stanowi redukcję o 5 procent w porównaniu do roku 2020. Uzyskany wynik to rezultat podejmowanych działań modernizacyjnych, wprowadzenia zdekarbonizowanych surowców do produkcji cementu i rozpoczęcia produkcji zielonych cementów z rodziny ECOPlanet, szczególnie CEM IV Dynamic w Cementowni Kujawy oraz ECOPlanet CEM V w Małogoszczu.

ECOPlan – kompleksowa transformacja Lafarge w Polsce

Projekt jest krokiem w realizacji długofalowej strategii zielonej transformacji Lafarge w  Polsce, która skoncentrowana jest na dekarbonizacji procesów produkcji cementu, kruszyw i betonu, jak również produkcji niskoemisyjnych materiałów budowlanych w oparciu o model gospodarki obiegu zamkniętego. Działania te są realizowane zgodnie z przyjętymi przez Lafarge celami strategii zrównoważonego rozwoju do 2030 roku.

Więcej o Lafarge na: https://www.lafarge.pl/

***

O Lafarge w Polsce

Lafarge jest światowym liderem w zakresie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych.

Tworzymy przyjazne dla środowiska produkty i rozwiązania, takie jak: ECOPact – beton o prawie 50% mniejszym śladzie węglowym niż standardowy beton towarowy, zielone cementy o 30-50% mniejszym śladzie węglowym niż czysty cement portlandzki CEM I i wiele innych. Do ich produkcji wykorzystujemy materiały i surowce z recyklingu.

Lafarge w Polsce jest częścią globalnej Grupy Holcim – zatrudniającej ok. 70 tys. osób w 70 krajach w czterech segmentach: Cement, Beton, Kruszywa oraz Rozwiązania i Produkty. Holcim wspiera tworzenie bardziej zrównoważonych i ekologicznych miast, powstaniu inteligentnej infrastruktury i poprawie standardów życia na całym świecie.

Więcej informacji na stronie: www.lafarge.pl; www.holcim.com