Termoizolacja ma więcej zadań, niż tylko ocieplenie budynku Włókna drzewne – ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych materiałów izolacyjnych

W dobrze ocieplonym budynku zużywamy mniej energii do ogrzewania w sezonie zimowym i chłodzenia w letnim. Im zatem lepszą warstwę termoizolacji wykonamy w naszym domu, tym większą sumę zaoszczędzimy na rachunkach. Cel ten można osiągnąć różnymi materiałami, które są dostępne na rynku. Przy okazji efektywności energetycznej warto jednak zatroszczyć się również o poprawę środowiska domowego i lepszą jakość powietrza we wnętrzach. Pomogą w tym naturalne włókna drzewne, jeden z najlepszych izolatorów cieplnych.

Budowa nowego domu lub prace modernizacyjne w budynku już użytkowanym, to dobra okazja, aby wybrać materiał termoizolacyjny o najlepszych parametrach. Wiąże się to z kosztami, ale to inwestycja, która przyniesie długoterminowe oszczędności. Dlaczego zamiast tradycyjnych izolacji ze styropianu, pianki PUR czy wełny mineralnej warto zastosować naturalne włókna drzewne? To wysokowydajny materiał termoizolacyjny, który będzie trwały, a jego działanie izolacyjne z czasem nie ulegnie pogorszeniu. Dzięki termoizolacji z włókien drzewnych zyskają nie tylko nasze portfele, ale i zdrowie.

Dach jest jednym z największych źródeł strat ciepła, dlatego wymaga szczególnej uwagi i zabezpieczenia wysokowydajnym materiałem termoizolacyjnym. Maty z włókien drzewnych STEICOflex 036 mają jeden z najniższych z deklarowanych współczynników przewodzenia ciepła spośród wszystkich naturalnych materiałów termoizolacyjnych. Fot. STEICO

Z włókien uzyskiwanych ze świeżego, certyfikowanego drewna iglastego, w fabrycznym procesie prasowania powstają maty STEICOflex 036. Są odporne na wilgoć i przez lata zachowują swoje właściwości izolacyjne. Każde pojedyncze włókno drzewne ma właściwości higroskopijne, dlatego aktywnie bierze udział w bezpiecznej wymianie wilgoci przez dach oraz ściany. Dzięki dużej gęstości maty są stabilne a wykonana z nich warstwa termoizolacyjna nie ulega odkształceniom, co mogłoby osłabić jej działanie ochronne. Mogą być stosowane do izolacji nowych domów oraz ocieplania starszych budynków – zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Równowaga temperaturowa

Temperatura w pomieszczeniach w znaczący sposób wpływa na komfort użytkowania domu i samopoczucie mieszkańców, dlatego ważne, aby utrzymać ją na stabilnym poziomie. Nie powinno to być efektem wyłącznie nadmiernej pracy urządzeń grzewczych w sezonie jesienno-zimowym oraz chłodzących w lecie. Dlatego duże znaczenie ma warstwa termoizolacyjna. Jeżeli zostanie wykonana z mat z włókien drzewnych STEICOflex 036, ułatwi uzyskanie całorocznej równowagi temperaturowej w budynku, niezależnie od warunków pogodowych.

To efekt optymalnej synergii trzech ważnych parametrów – niskiej przewodności cieplnej, dużej gęstości oraz dużego ciepła właściwego – wyjaśnia Michał Komorowski, menadżer działu wsparcia technicznego w firmie STEICO. – Drewno ma bardzo korzystne parametry cieplne i nie jest podatne na zmiany temperatury, dlatego jest tak skuteczne i doskonale sprawdza się jako materiał do izolacji termicznej budynków. To niezmiennie jeden z najlepszych izolatorów cieplnych.

Zamknięte w przegrodach budynku włókna drzewne pomagają utrzymać stabilną temperaturę niezależnie od warunków pogodowych. Pozytywnie oddziałują na wilgotność w pomieszczeniach, sprzyjając zdrowiu mieszkańców. Fot. STEICO

Skąd wiemy, jak ciepły jest materiał termoizolacyjny? Pokazuje to jego współczynnik przewodzenia ciepła λ. Im jest niższy, tym materiał lepiej izoluje i można wykonać cieńszą warstwę ocieplenia. STEICOflex 036 mają wartość przewodności cieplnej 0,036 W. To jeden z najniższych z deklarowanych współczynników przewodzenia ciepła spośród wszystkich naturalnych materiałów termoizolacyjnych. Bardzo dobrze wyglądają również dwa pozostałe kluczowe parametry. Maty mają dużą gęstość 50 kg/m3 i bardzo wysokie ciepło właściwe – 2100 dżuli.

Warstwa termoizolacji powinna nie tylko skutecznie zatrzymać ciepło wytwarzane wewnątrz budynku, zapobiegając jego szybkiemu wychłodzeniu. W okresie letnim jej zadaniem jest powstrzymanie przenikania wysokich temperatur z zewnątrz do pomieszczeń, chroniąc przed ich nadmiernym nagrzewaniem.

Duża gęstość i naturalna zdolność włókien drzewnych do magazynowania ciepła powodują, że ciepło w ciągu dnia jest gromadzone w materiale izolacyjnym, aż do chłodniejszych godzin wieczornych. Wieczorem zbuforowane ciepło zostaje z powrotem oddane na zewnątrz, nie powodując pogorszenia komfortu cieplnego wewnątrz budynku – tłumaczy ekspert.

Podwójna ochrona

Maty są sprężyste, dlatego idealnie dopasowują się do każdej powierzchni. Minimalizuje to ryzyko mostków termicznych, które powstają w źle zaizolowanych miejscach. Szacuje się, że mogą one odpowiadać nawet za 50% strat energetycznych, ponieważ to przez nie ciepło wytwarzane w budynku ucieka na zewnątrz.

Włókna drzewne zabezpieczą również konstrukcję budynku przed kondensacją pary wodnej, ponieważ oddadzą na zewnątrz nadmiar powstającej wewnątrz wilgoci. Zostanie odprowadzona, jeżeli do warstwy termoizolacyjnej dostanie się jej zbyt dużo. Dzięki naturalnym zdolnościom higroskopijnym, ochronią budynek przed zawilgoceniem, skutecznie zapobiegając rozwojowi pleśni i grzybów, niebezpiecznych dla trwałości konstrukcji domu.   

Korzystny mikroklimat

Mocne odkręcanie grzejników, aby ogrzać dom w chłodne dni zimowe, jest nie tylko kosztowne, ale niekorzystne dla naszego samopoczucia. Lepszym rozwiązaniem jest zminimalizowanie udziału urządzeń technicznych na korzyść ciepłych przegród budynku z bezpieczną dla zdrowia warstwą termoizolacji.

Zamknięte w przegrodach włókna drzewne pozytywnie oddziałują również na wilgotność w pomieszczeniach, ponieważ mogą samoistnie regulować jej poziom. W praktyce oznacza to, że wchłaniają nadmiar wilgoci z powietrza, a potem ją oddają, gdy powietrze staje się zbyt suche. To ich duża przewaga, ponieważ nie każdy materiał izolacyjny ma takie właściwości. 

Maty STEICOflex 036 nie zawierają substancji szkodliwych. Potwierdza to m.in. certyfikat Instytutu Biologii Budowli w Rosenheim (IBR). To naturalna alternatywa dla materiałów izolacyjnych z tworzyw sztucznych.

Na potrzeby XXI w.

Wymagania, jakie stawiamy termoizolacji, znacznie wzrosły na przestrzeni ostatnich dekad. Materiał izolacyjny musi być wszechstronny, energooszczędny, wysoce wydajny i zapewniać skuteczną ochronę termiczną budynków. Na znaczeniu coraz bardziej zyskuje również dobrostan ich mieszkańców. Dlatego warto mieć na uwadze, jak będzie wpływał na środowisko domowe. 

Wyższy standard termoizolacji to już nie tylko niższe zużycie energii i mniejsza emisja CO2, do których obligują nas dyrektywy unijne, ale w coraz większym stopniu pozytywny wpływ na samopoczucie mieszkańców – mówi Michał Komorowski.

Z większą świadomością dokonujemy wyborów, ponieważ wiemy, że materiały, z których zbudujemy dom, będą codziennie wpływały na zdrowie naszych rodzin. Drewno, zarówno jako materiał konstrukcyjny, jak i w postaci włókien w materiale termoizolacyjnym, ma naturalną przewagę i wiele do zaoferowania. Od wieków było cenione w budownictwie, dlatego powinniśmy ponownie zaufać jego niezwykłym właściwościom.

Termoizolacja z włókien drzewnych oferuje szereg korzyści: doskonałe właściwości termiczne, regulację wilgotności, korzystny mikroklimat we wnętrzach. To dobry krok w stronę bardziej zrównoważonego stylu życia, na czym zyska nasze zdrowie i środowisko.