Płyty betonowe w stylu industrialnym. Jak nadać przestrzeni wokół domu nowoczesny charakter

Surowość, minimalizm oraz ascetyczny charakter inspirowany światem maszyn, betonu, stali i szkła – tak w skrócie można opisać styl industrialny w architekturze. Podpowiadamy, jak przenieść jego założenia do otoczenia domu. 

Moda na styl industrialny narodziła się w latach 60. i 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, gdzie zaczęto adaptować na mieszkania i pracownie artystyczne nieużywane przestrzenie starych, fabrycznych budynków z XIX i początku XX wieku. Zachowywano w nich zazwyczaj oryginalne elementy przemysłowe i postawiono na eksponowanie stalowych oraz ceglanych elementów. W kolejnych latach styl ewoluował i został dostosowany do współczesnych mieszkań i domów. Cechuje go dziś prostota, funkcjonalność oraz docenianie surowego piękna. Królują w nim takie materiały, jak beton, metal, szkło oraz cegła. Co ciekawe, w tego typu aranżacjach niezwykle ważną rolę odgrywa światło, które jest nieodłącznym elementem przestrzeni. Budynki utrzymane w tej konwencji są bardzo podobne do tych w stylu nowoczesnym, aczkolwiek często stawia się na wykańczanie elewacji betonem architektonicznym lub wstawkami wykonanymi z kortenu. Minimalizm dominuje także w otoczeniu domu. Mała architektura i nawierzchnie są najczęściej wykonane z betonu i przełamane dla kontrastu soczystą zielenią. W takich oszczędnych projektach często spotyka się elementy stalowe lub ceglane. Zanim jednak skupimy się na detalach i galanterii do wykończenia przestrzeni, warto poświęcić chwilę doborowi nawierzchni.

Szarość czy korten?

W stylu industrialnym, który opiera się w szczególności na betonie, nawierzchnie wykonuje się zwykle właśnie z tego materiału. Stosowane w nim płyty i kostki muszą być minimalistyczne w designie. Dlatego najczęściej do budowy alejek, podjazdu i tarasu używa się elementów o geometrycznych kształtach. Zwykle są to duże formaty. Bardzo popularne są zwłaszcza wielkoformatowe płyty Polbruk Magna (100×75 cm, 75×50 cm) oraz Polbruk Bosso – kwadratowe lub w kształcie trapezu. Obydwie są na tyle grube, że zbudujemy z nich nawierzchnie, po których będą mogły poruszać się samochody. W stylu industrialnym poza materiałem użytym do budowy nawierzchni liczy się również ich kolor. Idealne są szarości, które podkreślają przemysłowy charakter przestrzeni oraz jej minimalizm i surowość. Tak kształtowana przestrzeń wcale nie musi być nudna, bo wachlarz dostępnych odcieni szarego jest naprawdę imponujący. Od monokolorów, tj. szarego czy grafitowego, aż po melanże, jak np. nerino. Kolor betonu nie jest jednak jedynym, który pasuje do tego stylu. Ciekawą alternatywą jest rdzawa stal, czyli kolor korten o odcieniu brązowo-pomarańczowym. Tego koloru należy jednak używać na nawierzchniach dość oszczędnie w sytuacji, gdy występuje on już na elementach zdobiących elewację domu. Na pewno świetnie będzie się prezentował w sąsiedztwie cegły. Nawierzchnie w tym kolorze zbudujemy np. z kostek Metrik. Są one bardzo wąskie (7 cm), ale dość długie, bo mają aż 28 cm. Można je ułożyć naprzemiennie, w jodełkę lub cegiełkę.

Detale w industrialnym ogrodzie

Ułożenie nawierzchni jest pierwszym krokiem w tworzeniu ogrodu o charakterze industrialnym. Tak jak w każdej innej przestrzeni, liczą się tu też detale. Ten styl stawia na beton, dlatego mogą to być np. betonowe meble wykonane z pustaków, tj. Polbruk Neo czy Murro z siedziskami z drewna. Bardzo popularne są również donice, takie jak np. Tigela, które możemy ustawić w przestrzeni ogrodu punktowo lub zbudować z nich większą konstrukcję w postaci ściany zieleni. Ciekawym pomysłem na stworzenie bardzo ascetycznego w formie projektu jest aranżacja przestrzeni przy użyciu rodziny tych samych elementów betonowych – płyta Magna jest idealna do budowy nawierzchni, palisada Magna do budowy donic oraz efektownych schodów lewitujących. Oprócz betonu elementy małej architektury, takie jak pergole, ławki czy ogrodzenia, mogą być wykonane również ze stali oraz cortenu (rdzawej stali), co pozwoli nadać przestrzeni charakter nawiązujący do epoki industrialnej. Można również poeksperymentować z drewnianymi meblami czy donicami, które dodadzą przestrzeni nieco „ciepła”. Bez względu na to, z jakich materiałów zostaną wykonane detale, należy zachować umiar, bo ten jest istotą nowoczesnego stylu industrialnego.

Trawy, iglaki i nie tylko

Zasadą tą należy się kierować również przy doborze roślin do aranżacji. Nie różnią się one specjalnie od tych, które wykorzystujemy przy nowoczesnych kompozycjach. Popularne są trawy, w tym ozdobne – tj. turzyce, miksant, kostrzewa czy nieco bardziej egzotyczna trawa pampasowa. Można je sadzić punktowo lub w większych grupach. Warto pomyśleć również o ziołach, które potrafią wpasować się niemal w każdą przestrzeń. Dobrym wyborem będą także wszelkiego rodzaju pnącza na pergole. Do popularnych roślin tego typu należą bluszcz, winobluszcz, winogron czy pięknie i obficie kwitnąca wisteria. Zieleń w nowoczesnym ogrodzie, podobnie jak w jego industrialnej wersji, jest elementem przełamującym i kontrastującym z „przemysłowym” betonem czy stalą, dlatego tak ważne jest to, żeby była zauważalna w ogrodzie również zimą. Rośliny zimozielone powinny być nieodzownym elementem projektu. Pod tym pojęciem kryją się zarówno wszelkiego rodzaju iglaki, jak i bukszpany czy skrzyp zimowy. Oczywiście roślin należących do tej grupy jest zdecydowanie więcej. W ostatnich latach hitem są także kwietne łąki. Jest to wyjście nieco poza kanon, ale jeśli dobrze wpasujemy je w przestrzeń, np. z obrzeżami z pociętych skorodowanych rur lub z innymi detalami nawiązującymi do stylu industrialnego, to mamy możliwość wykreowania w ogrodzie oryginalnej i niepowtarzalnej przestrzeni.

Aranżacja otoczenia domu w stylu industrialnym jest bardzo podobna do projektowania ogrodu o nowoczesnym charakterze. Królują w nim ascetyzm, minimalizm, beton, stal, szkło i określone typy roślin. To idealna przestrzeń dla betonowych elementów, których można użyć do wykonania nawierzchni, małej architektury, a nawet mebli.

  

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Polbruk S.A. – to jeden z liderów w produkcji kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce. Stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem