Partnerstwo Saint-Gobain Polska i NorDan Group na rzecz okien dla zrównoważonego budownictwa

Saint-Gobain Polska i Grupa NorDan jednoczą siły, aby wspólnie rozwijać ofertę okien dla zrównoważonego budownictwa.

Budownictwo w Europie odpowiedzialne jest za 36%1 emisji gazów cieplarnianych. Dodatkowo: 75% istniejących budynków to budynki nieefektywne pod względem energetycznym. Poprawa efektywności energetycznej sektora budowlanego stanowi ogromną szansę na złagodzenie skutków zmian klimatycznych.

Saint-Gobain w Polsce i Grupa NorDan łączą siły, aby skutecznie wspierać dekarbonizację branży budowlanej. Wykorzystując najlepszą wiedzę i praktyki obu firm, dla których zrównoważony rozwój jest kluczowym elementem strategii, Saint-Gobain Polska i Grupa NorDan zobowiązują się do stworzenia oferty okien o zredukowanym śladzie węglowym.

Aby zaoferować okno o obniżonym śladzie węglowym, drewniana rama okienna NorDan z serii GreenTech®2 zostanie połączona z szybami zespolonymi wytworzonymi na bazie szkła ORAÉ®3 – pierwszego na świecie szkła o obniżonym śladzie węglowym Grupy Saint-Gobain. Aby wspierać efektywność energetyczną budynków w trakcie użytkowania, szkło ORAÉ® do okien jest łączone z energooszczędnymi powłokami ECLAZ® lub COOL-LITE® SKN176.

Zgodnie ze swoim wartościom, Saint-Gobain w Polsce i Grupa NorDan mają ambicję wspierać deweloperów, inwestorów prywatnych i instytucjonalnych, a także architektów w budowaniu i projektowaniu bardziej zrównoważonych budynków o niższym śladzie węglowym, zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym.

Rafał Jurczyk, Dyrektor Generalny Saint-Gobain Polska: Okno o obniżonym śladzie węglowym to ważny krok ku dekarbonizacji sektora budowlanego. Mając na uwadze fakt, że zarówno Saint-Gobain, jak i NorDan przyjęły zobowiązanie działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, cieszę się, że obie firmy łączą dziś swoje siły. Dzięki tej współpracy i połączeniu szkła o niskim śladzie węglowym ORAÉ® z ramami drewnianymi NorDan nasze aspiracje w obszarze zrównoważonego budownictwa nabierają konkretnego kształtu. Jednocześnie partnerstwo Saint-Gobain Polska i Grupy NorDan wprowadza nową jakość współpracy w branży, nastawioną na istotne cele środowiskowe.

Dag Kroslid, Dyrektor Generalny Grupy NorDan: Zrównoważony rozwój i innowacyjność idą ze sobą w parze. Szkło ORAÉ® od Saint-Gobain to prawdziwa innowacja w produkcji szklanych rozwiązań o obniżonym śladzie węglowym, torująca drogę ku częstszemu stosowaniu szkła o podwyższonej zawartości stłuczki szklanej w budownictwie. Bardzo się cieszę, że jako Grupa NorDan mamy możliwość współpracować z Saint-Gobain: wykorzystując szkło ORAÉ®, możemy dostarczać okna o obniżonym śladzie węglowym do naszych klientów w Skandynawii, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jest to prawdziwy przykład realizacji Celu 17 Zrównoważonego Rozwoju ONZ: “Partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju”. W naszym drewniano-aluminiowym oknie szkło odpowiada za ponad 50% współczynnika globalnego ocieplenia całego okna (GWP wyrażonego w kg ekwiwalentu CO2). Dzięki oknom NorDan z przeszkleniem na bazie szkła ORAÉ® oferujemy najprawdopodobniej najlepsze okna o obniżonym śladzie węglowym dostępne obecnie na rynku. Parametry naszych okien dokumentujemy w deklaracjach środowiskowych produktu (EPD).

Obie firmy pragną w dalszym ciągu rozwijać współpracę z innymi partnerami, podejmując działania w celu projektowania coraz bardziej zrównoważonych rozwiązań oraz zachowania pozycji lidera w tym obszarze poprzez osiąganie bardziej restrykcyjnych parametrów niż te wprowadzone przez stosowne regulacje prawne.

Więcej informacji o szkle ORAÉ® i ofercie przeszkleń dedykowanym dla okien oferowanych przez Saint-Gobain: https://www.saint-gobain-glass.pl/pl/oraewindow.

Więcej informacji o NorDan i GreenTech®: https://nordangruppen.no/GreenTech.

O Saint-Gobain

Saint-Gobain, światowy lider w dziedzinie lekkiego i zrównoważonego budownictwa – projektuje, produkuje i dystrybuuje materiały oraz usługi dla rynku budowlanego i przemysłowego. Zintegrowane rozwiązania dedykowane renowacji budynków publicznych i prywatnych, lekkiemu budownictwu oraz dekarbonizacji branży budowlanej i przemysłu są opracowywane w ramach ciągłego procesu innowacji, zapewniającego zrównoważony rozwój i wydajność. Zobowiązaniu Grupy przyświeca jej cel nadrzędny: „MAKING THE WORLD A BETTER HOME”.

Wartość sprzedaży w 2023 roku: 47,9 mld EUR.160 000 pracowników w 76 krajach.Firma podjęła zobowiązanie do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku.

Więcej informacji o Saint-Gobain znaleźć można na naszej stronie: www.saint-gobain.com oraz na X @saintgobain.

O Grupie NorDan

Grupa NorDan (NorDan Gruppen AS) została założona w 1926 r., stopniowo stając się jednym z wiodących producentów zrównoważonych okien i drzwi w krajach nordyckich, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Grupa posiada 12 zakładów produkcyjnych i 30 biur sprzedaży w Norwegii, Szwecji, Polsce, Litwie, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Chinach. Zatrudnia ok. 2300 pracowników i w 2023 r. osiągnęła dochód w wysokości 4,9 mld NOK.

Więcej informacji o NorDan Group: www.nordangruppen.noi.

1. Dyrektywa (UE) 2024/1275 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 kwietnia 2024 r. o charakterystyce energetycznej budynków

2. GreenTech® to oznaczenie najbardziej zrównoważonych okien i drzwi firmy NorDan. Linia okien i drzwi NorDan GreenTech® obejmuje drewniane skrzydła okienne i ościeżnice. Drewno pochodzi ze zrównoważonej gospodarki leśnej FSC lub PEFC, a fabryki NorDan posiadają certyfikat FSC. NorDan GreenTech® oferuje wysoką efektywność energetyczną, do 30 lat gwarancji na korozję drewna i do 60 lat oczekiwanej żywotności. Produkty NorDan GreenTech® posiadają szeroką dokumentację, w tym wiodące w branży EPD, cyfrowe rozwiązania wspierające klienta oraz są zgodne z taksonomią UE.

3. ORAÉ® jest pierwszym na rynku szkłem o obniżonym śladzie węglowym, charakteryzującym się wyjątkowym współczynnikiem potencjału globalnego ocieplenia (GWP) wynoszącym zaledwie 6,64 kg CO2 eq/m² dla szkła o grubości 4 mm (cykl życia A-C, EPD dostępne na Environdec). 42% redukcja emisji CO2 w porównaniu ze średnią europejską dla szkła float Saint-Gobain Glass jest możliwa dzięki zastosowaniu w procesie produkcji dużych ilości stłuczki szklanej (szkła pochodzącego z recyklingu) oraz energii ze źródeł odnawialnych.